به گزارشCNN فارسی ، در مقاله منتشره در این روزنامه آمده است: “ایالات متحده آمریکا در خطر تبدیل شدن به سومین چرخ در” مسابقه هایپرسونیک” فعلی است.

نویسنده این مقاله توضیح می دهد با ظهور سلاح جدید، برتری ناوهای هواپیمابر آمریکایی دیگر تعیین کننده نخواهد بود زیرا کشتی های جنگی فقط “اردک های فریبنده” برای موشک های ایر صوت با بارهای هسته ای می شوند که از فضا به سوی آنها پرواز می کنند.

ضمناً در تابستان اطلاع حاصل شد  شد که نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا  بار دیگر در آزمایش های پروازی نمونه اولیه موشک ابرصوت AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW) شکست خورده است.

این در حالی است که چین آزمایش گلایدر هایپرسونیک DongFeng-17 خود را هفت سال پیش آغاز کرده و مسکو موشک هایپرسونیک زیرکن را با موفقیت آزمایش کرد و به موشک حتی پیشرفته تر”آوانگارد”  (Avangard) مسلح شده که به نوشته روزنامه تلگراف ، “روسیه را به مقام اول در مسابقه سلاح های هایپرسونیک رسانده است. “

نویسنده مقاله خاطرنشان می سازد:”این منصفانه است که بگوییم در پنتاگون در مورد وضعیت فعلی آمریکا در زمینه سلاح های هایپرسونیک نوعی ترس و اضطراب وجود دارد. مقامات آمریکایی حتی اخیراً پیشنهاد کرده اند که آنچه با اشیای پرنده ناشناس یا بشقاب پرنده ها در آسمان ایالات متحده اشتباه گرفته شده ممکن است در واقع موشک های ابرصوت چینی یا روسی باشد.”

هفته گذشته ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا تأیید كرد که کشور وی در حال ساخت سلاح های  هایپرسونیک است

تنها کشور جهان که رسماً اعلام کرد دارای اسلحه های هایپرسونیک  است ، روسیه است. سال گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه  از تولید انبوه  سامانه موشکی استراتژیک “آوانگارد” و آزمایش موفقیت آمیز موشک کروز ضد کشتی هایپرسونیک “زیرکن” خبر داد.

ولادیمیر پوتین در پیام سالیانه خود به پارلمان  فدرال در سال ۲۰۱۹ در خصوص مجموعه سیستم موشکی پیشرفته آوانگارد روسیه صحبت کرده و  این پدیده را همانند راه اندازی نخستین ماهواره مصنوعی در زمین دانست.

رئیس جمهور روسیه گفته بود: ” روسیه موشک‌های بالستیک جدید و نیرومندی را ساخته که سیستم‌های دفاعی قادر به مقابله با آنها نیستند و استفاده از سامانه های دفاع ضدموشکی در برابر آنها بیهوده است.”

دیدگاهتان را بنویسید