به گزارش CNN فارسی ، وزارت بهداشت دولت سیزدهم شامگاه ششم مهرماه در بیانیه‌ای اعلام کرد در این وزارت‌خانه “تصمیمی برای واردات واکسن فایزر وجود ندارد” و واکسیناسیون زنان باردار با تزریق واکسن چینی سینوفارم انجام می‌شود.

حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت یک هفته پیش گفته بود شش واکسن، از جمله محصول مشترک دو شرکت آمریکایی و آلمانی فایزر/بیون‌تک در ایران مجوز مصرف گرفته و ۲ میلیون دوز از آن طی یکی دو ماه آینده از بلژیک وارد می‌شود.

خبرگزاری ایسنا دوم مهرماه از قول بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت دولت سیزدهم نوشته بود: «واکسن فایزر به تعداد بسیار محدود و برای تزریق به مادران باردار وارد کشور می‌شود و این واکسن به دیگر افراد نمی‌رسد.»

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در بیانیه شب گذشته خود نوشت: «با توجه به ارجاع موضوع واکسیناسیون زنان باردار توسط وزیر بهداشت به کمیته علمی کرونا، اعضای کمیته ملی واکسن کووید۱۹ در جلسه اخیر خود با اجماع و تکیه بر شواهد معتبر علمی به این نتیجه رسیدند که واکسیناسیون این افراد کماکان با واکسن سینوفارم که یکی از معتبرترین واکسن‌های حال حاضر دنیا و دارای تائیدیه سازمان جهانی بهداشت است، ادامه یابد.»

این مرکز می‌گوید، از آنجا که بر اساس “آخرین شواهد علمی معتبر کمیته علمی کرونا” واکسیناسیون زنان باردار در مراکز واکسیناسیون با واکسن سینوفارم انجام می‌شود برنامه‌ای برای واردات واکسن فایزر وجود ندارد.

در روزهای گذشته برخی اصولگرایان تندرو و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران، به خصوص خبرگزاری فارس از راه افتادن یک “پویش مردمی” در مخالفت با واردات واکسن فایزر برای زنان باردار خبر دادند.

در فضای مجازی نیز مخالفت‌های زیادی با واردات واکسن آمریکایی- آلمانی کرونا مطرح شده و برخی کاربران علت مخالفت خود را فرمان رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوعیت واردات “واکسن آمریکایی و انگلیسی” عنوان کردند.

فرمان ممنوعیت خامنه‌ای

علی خامنه‌ای ۱۹ دیماه در یک سخنرانی ضمن انکار اثربخشی واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا واردات آنها به ایران را ممنوع اعلام کرد.

در پی افزایش انتقادها و نارضایتی عمومی به خاطر تعلل مسئولان در تامین واکسن، خامنه‌ای که ظاهرا متوجه پیامد فاجعه‌بار فرمان خود شده بود بیستم مرداد در پیامی که از تلویزیون پخش شد کرونا را “مسئله اول” کشور خواند و تاکید کرد واکسن مورد نیاز مردم باید “به هر شکل ممکن” تهیه شود.

با این سخنان واردات واکسن به ایران به شدت افزایش یافت و چند میلیون دوز واکسن آستزازنکا هم که محصول دو شرکت بریتانیایی و سوئدی است با این توجیه که در کشورهایی نظیر کره و ژاپن تولید می‌شوند وارد ایران شد.

ناکامی نهاد تحت نظر خامنه‌ای در تولید انبوه واکسن

ظاهرا تلاش یک موسسه وابسته به “ستاد اجرایی فرمان امام”، نهاد تحت نظر خامنه‌ای، برای تولید داخلی واکسن در مخالفت با واردات آن بی‌تأثیر نبوده و افزایش واردات پس از مشخص شدن ناکامی در تولید انبوه واکسن در ایران کلید خورد.

مطابق آمار رسمی از میانه بهمن ماه سال پیش تا هفتم مهرماه در مجموع بیش از ۷۳ میلیون دوز واکسن کرونا وارد ایران شده که نزدیک به ۶۴ میلیون دوز آن واکسن چینی سینوفارم بوده است.

واردات واکسن به شکل سوال‌برانگیزی در دولت ابراهیم رئیسی افزایش یافته است. در حدود دو ماه گذشته واکسن‌های وارد شده با ایران بیش از شش برابر واکسن‌های وارداتی در شش ماه قبل از آن بوده است.

این حجم از واردات واکسن در ضمن گواه دیگری است بر ناکامی نهاد زیر نظر خامنه‌ای و دیگر موسسه‌های داخلی برای تولید واکسن کرونا در ایران و بی‌نیاز شدن از واردات که در مورد آن شعار زیاد داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید