به گزارش CNN فارسی ، به نوشته رسانه‌های عراقی، عون دیاب، مشاور فنی وزارت منابع آب عراق دیروز در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به کاهش ورود آب به این کشور گفت: وزارت منابع آب عراق طی نامه‌ای رسمی به مقامات عالی در شورای وزیران، دفتر رئیس جمهوری، دفتر رئیس مجلس و وزارت امور خارجه عراق، خواستار شکایت از ایران به دیوان بین المللی دادگستری (دادگاه لاهه) به خاطرعدم تخصیص سهم حق آبه عراق از منابع مشترک آبی شده است.

وزارت منابع آب عراق اعلام کرد این کشور به خاطر سدسازی‌های گسترده در ایران و کاهش حق آبه عراق از سرچشمه‌های منابع مشترک آبی در ایران، نزد دادگاه لاهه شکایت خواهد کرد.

مهدی الحمدانی، وزیر منابع آب عراق اعلام کرده که کشورش توافقنامه‌ای را با ترکیه امضا کرده که در قالب آن سهمیه عادلانه برای عراق از سرچشمه‌های دو رود دجله و فرات به رسمیت شناخته شده و این توافقنامه از اوایل ماه جاری میلادی (اکتبر ۲۰۲۱) به مورد اجرا درآمده است.

به گفته وی، این کشور خواهان امضای توافقنامه مشابهی با ایران نیز می‌باشد، اما امضای این توافقنامه در تابستان امسال به دلایلی، چون تشکیل دولت جدید در ایران و انتخابات عراق، انجام نشده است.

ایران اما می‌گوید دستگاه‌های عراقی مقصر کمبود آب در این کشور هستند، چون طی ۶ دهه گذشته دولت‌های متوالی عراق در اجرای پروژه‌های توسعه زیرساخت‌ها و سد‌ها به منظور استفاده بهینه از منابع آبی تعلل کرده‌اند و زیر ساخت‌های آبی عراق از دهه ۱۹۶۰ که جمعیت این کشور ۱۰ میلیون نفر بود دست نخورده باقی مانده در حالی که جمعیت کنونی عراق به حدود ۴۰ میلیون نفر رسیده و مصرف آب این کشور چند برابر رشد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید