به گزارش CNN فارسی، روزنامه اسرائیلی جروزالم پست یکشنبه پنجم دی ماه به نقل از مقا‌م‌های ارشد امنیتی این کشور نوشته است در سال‌های گذشته، ارتش اسرائیل با حمله به ده‌ها موضع حزب‌الله لبنان در سوریه اقدامات این گروه را مختل کرده، اما این گروه مورد حمایت ایران به این حملات پاسخ نداده است.

طبق این گزارش، یک مقام ارشد اسرائیلی اذعان کرده است که ارتش اسرائیل در سه سال گذشته ده‌ها موضع حزب‌الله لبنان را در سوریه هدف قرار داده است.

جروزالم پست اضافه کرده است، دیگر مقامات ارشد اسرائیل نیز خاطرنشان کردند که حزب‌الله لبنان به حملات اسرائیل در سوریه که به شدت تلاش‌های لجستیکی و عملیاتی این گروه را برای ایجاد پایگاه‌ها، انتقال تسلیحات، مهمات و زیرساخت‌ها برای استقرار در بلندی‌های جولان و منطقه مرزی با اردن مختل کرده، پاسخ نداده است. این روزنامه نام این مقام‌های ارشد اسرائیل را فاش نکرده است.

یکی از این مقام‌های ارشد اسرائیل گفته است، سطح (اقدامات ) بازدارنده علیه گروه شیعه (در سوریه) خیلی بالاست.

این گزارش اضافه کرده است، با این حال، برخی دیگر خاطرنشان کردند که حزب الله لبنان با کمک ایران در حال آماده شدن برای احتمال حمله به جبهه داخلی اسرائیل و سربازان ارتش اسرائیل در مرز با خاک سوریه در آینده است.

جروزالم پست نوشته است، ایران از مسیرهای دریایی، زمینی یا هوایی تسلیحات در اختیار حزب الله لبنان قرار می‌دهد که از طریق کاروان‌هایی به بلندی های جولان سوریه می رسد.

این گزارش می‌افزاید، حزب الله لبنان توانسته است در برخی نقاط انبارهای مهماتی را ایجاد کند، اما این تاسیسات در حملات نیروی هوایی اسرائیل منهدم می‌شوند.

این مقامات امنیتی همچنین گفته‌اند٬ ارتش اسرائیل اقدامات بازدارنده‌ای علیه ایران در سوریه و شرق این کشور از جمله منطقه تنف انجام داده است و ایران نیز به این حملات پاسخ نداده است.

مقامات ارشد امنیتی اسرائیل ماه گذشته گفته بودند که در حمله هوایی کم‌سابقه جنگنده‌های این کشور به بندر لاذقیه در سوریه، «۷۵ درصد از جنگ‌افزار ارسالی ایران به سوریه منهدم شده است».

دیدگاهتان را بنویسید