به گزارش CNN فارسی ، آمار کشته‌شدگان در اثر طوفان “رای” در فیلیپین به بالاتر از ۲۰۰ نفر رسیده است. به گزارش پلیس، تا کنون ۲۰۸ نفر جانشان را از دست داده‌اند و این آمار ممکن است باز هم بیشتر شود. تا کنون ۵۲ نفر مفقود هستند و ۲۳۹ نفر نیز مصدوم شده‌اند.

بیش از ۳۰۰ هزار نفر باید منطقه را ترک می‌کردند و بسیاری از آنها امکان بازگشت به خانه‌هایشان را ندارند. سقف بسیاری از خانه‌ها خراب شده، برق و تلفن قطع است و چندین روستا دچار آب‌گرفتگی شده‌اند. بیمارستان‌ها نیز آسیب دیده‌اند.

جزیره بوهول یکی از مناطقی است که بیشترین آسیب را از این طوفان دیده است. فرماندار این منطقه تعداد کشته‌شدگان را در روز دوشنبه ۲۰ دسامبر ۷۴ نفر اعلام کرد. بعد از این منطقه، جزیره دیناگات بیشترین تعداد قربانیان را داشته است.

مسئول اطلاع‌رسانی درباره حادثه در این منطقه به خبرگزاری فرانسه گفته است: «من به چشم خود دیدم که چگونه طوفان مرکز استان را تکه به تکه ویران کرد… میزهای بزرگ اندازه یک آدم در هوا پرواز می‌کردند.»

در دو روز گذشته تمامی نیروهای امدادی در  منطقه مشغول فعالیت بودند. هزاران نیرو با استفاده از بولدوزر خیابان‌های مسدودشده را باز کرده و با کشتی به مناطقی که ارتباطشان با سایر مناطق قطع شده بود، آب آشامیدنی، مواد خوراکی و دارو می‌رساندند.

انتقال توریست‌ها از جزیره

جزیره توریستی سیارگائو و بخش شمالی میندانائو بیشترین خسارت را دیده‌اند. یک راهنمای گردشگری در جزیره سیارگائو گفته است: «همه چیز در هوا پرواز می‌کرد. آنجا آخر دنیا بود…» به خصوص در ایام کریسمس، گردشگران زیادی برای موج‌سواری به این جزیره سفر می‌کنند.

عکس‌ها و فیلم‌های هوایی که توسط ارتش گرفته شده نشان می‌دهد که در مهمترین بخش جزیره “جنرال لونا” خانه‌های زیادی تخریب شده‌اند.

روز یک‌شنبه گردشگران را با هواپیما و قایق از این جزیره خارج کردند.

دولت ورشکسته و تقاضای کمک

رودریگو دوترته، رییس جمهوری فیلیپین روز شنبه از مناطقی که به شدت آسیب دیده‌اند بازدید کرد و با جمع‌آوری پول برای کمک به بازماندگان موافقت کرد. او در عین حال اعتراف کرد که دولتش ورشکسته است.

رییس صلیب سرخ جهانی در فیلیپین گفت که بازسازی این مناطق پروسه‌ای سخت و طولانی برای مردم خواهد بود. او از سازمان‌های کمک‌رسانی درخواست ۱۹ میلیون یورو کمک مالی برای فیلیپین کرد.

طوفان “رای” که توسط مردم محلی “اودته” نامیده می‌شود، روز پنج‌شنبه با وزش بادهایی به سرعت ۱۹۵ کیلومتر در ساعت آغاز شد. این طوفان در رده پنج و با عنوان “ابرطوفان” در آمریکا رده‌بندی شده است.

“رای” در پایان فصل طوفان‌ها وارد فیلیپین شد. بیشتر گردبادها در فاصله ماه‌های ژوئیه و اکتبر در این منطقه رخ می‌دهند.

در اثر تغییرات اقلیمی و بالارفتن دمای آب دریاها شدت و تعداد طوفان‌ها بیشتر شده است. تا کنون شدیدترین طوفان “هیان” بود که در نوامبر سال ۲۰۱۳ بیش از ۶۳۰۰ را کشت و بالغ بر چهار میلیون نفر را آواره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید