به گزارش CNN فارسی ، گروه طالبان در حساب توییتری عربی خود اعلام کرد که صدها نیروی خود را راهی تسخیر دره پنجشیر کرده است.

دره پنجشیر هنوز به تصرف طالبان در نیامده و احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود چهره نمادین مقاومت افغانستان در آن مستقر است. او در این منطقه اقدام به گردآوری نیرو علیه طالبان کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طالبان نوشته است، نیروهایش عازم پنجشیر می‌شوند چون مقامات محلی این منطقه هنوز حاضر به واگذاری مسالمت‌آمیز آن به این گروه نشده‌اند.

احمد مسعود روز یکشنبه ۲۲ اوت (۳۱ مرداد) در گفت‌وگو با تلویزیون العربیه وجود یک دولت فراگیر که طالبان نیز بخشی از آن است را ضروری دانست و در عین حال تأکید کرد، اگر طالبان مذاکرات را رد کند جنگ اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

او همچنین از پیوستن نیروهای دولتی ضد طالبان از چندین ولایت کشور به یاران خود در “جبهه مقاومت ملی افغانستان” در دره پنجشیر خبر داد.

احمدشاه مسعود، پدر او در سال‌های دهه ۱۹۸۰ علیه اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق جنگید و در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ نیز علیه طالبان مبارزه کرد.

او در ۹ سپتامبر ۲۰۰۱ توسط دو مهاجم انتحاری شبکه القاعده کشته شد. کشته شدن این اسطوره مقاومت افغانستان دو روز پیش از ۱۱ سپتامبر و حملات تروریستی در آمریکا اتفاق افتاد که به عملیات بین‌المللی نظامی در افغانستان منجر شد.

دیدگاهتان را بنویسید