به گزارش CNN فارسی ، تونگا یکی از معدود کشورهای جهان است که تاکنون از ورود ویروس کرونا در امان بوده است.

تونگا، منطقه جزیره‌ای اقیانوس آرام جنوبی روز جمعه اولین مورد ابتلا به کووید-۱۹ را گزارش کرد.

انزوای تونگا به ایمن ماندن آن کمک کرده است، اما در صورت شیوع ویروس به دلیل کمبودهای نظام بهداشتی، با چالش‌های بزرگی مواجه خواهد بود.

نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا روز چهارشنبه در پروازی از شهر “کرایست چرچ” نیوزیلند، وارد تونگا شده است و پس از مثبت شدن تست کرونا در هتلی تحت قرنطینه قرار گرفته است.

مقامات تونگا می ترسند که به سرنوشت کشور فیجی دچار شوند. کشور مجاور تونگا یعنی “فیجی” تا آوریل امسال از ویروس کرونا در امان بود اما از آوریل امسال و با ورود امواج سویه دلتا به این کشور، بیش از ۵۰ هزار نفر مبتلا شده و دستکم ۶۷۳ نفر در اثر ابتلا به کووید۱۹، فوت شدند.

نخست وزیر تونگا دیروز در یک سخنرانی رادیویی گفت که این مسافر آلوده به ویروس جزو ۲۱۵ مسافری بوده که روز چهارشنبه با پروازی از شهر “کرایست چرچ” نیوزلند وارد شده و پس از مثبت شدن تست، در یک هتل قرنطینه شده است.

نخست وزیر تونگا گفت روز دوشنبه این هفته برنامه های دولت برای قرنطینه احتمالی این کشور برای جلوگیری از شیوع ویروس را اعلام خواهد کرد.

مقامات بهداشتی نیوزلند نیز گفتند که مسافری که به تونگا سفر کرده به طور کامل با واکسن فایزر واکسینه شده بود و قبل از عزیمت به تونگا تست کرونا او منفی بوده است. آنها گفتند که با همتایان تونگایی خود درباره این پرونده و ارایه جزییات بیشتر در روزهای آینده کار خواهند کرد.

وزیر بهداشت تونگا نیز گفته است تمام کارکنان خط مقدم از جمله کارکنان نظام بهداشتی، افسران پلیس و کارکنان فرودگاه که هنگام ورود هواپیما در حال انجام وظیفه بودند، پس از تایید این مورد مثبت در قرنطینه قرار گرفته اند.

مقامات این منطقه، ضمن هشدار درباره قرنطینه ملی هزاران نفر را به واکسینه شدن علیه کرونا تشویق کردند.

کشور پادشاهی تونگا در آب‌های اقیانوس آرام واقع شده است و مجموعه‌ای از ۱۷۰ جزیره است.

دیدگاهتان را بنویسید