به گزارش CNN فارسی، بر اساس ویدیوهای منتشر شده، با وجود فضای شدید امنیتی در سقز گروهی از مردم بار دیگر به خیابان آمده و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.

 

معترضان در میدان عقاب (هه‌لو) این شهر تجمع کرده‌اند و همزمان نیروهای امنیتی به صورت گسترده برای جلوگیری از تجمع، در مقابل فرمانداری مستقر شده‌اند.

 

سازمان حقوق بشری هه نگاو با انتشار فیلمی از فضای امنیتی شدید در سقز خبر داد و نوشت که تاکنون چهار نفر به دلیل فیلمبرداری بازداشت شده‌اند.

 

همچنین تاکنون ویدیوها و گزارش‌هایی از اعتصاب در سنندج، سقز، بانه و مریوان در استان کردستان منتشر شده است.

بازاریان ارومیه، بوکان و پیرانشهر در استان آذربایجان غربی نیز در این اعتصاب شرکت کردند.

 

همچنین مغازه‌داران شهر کرمانشاه و برخی از دیگر شهرهای این استان از جمله جوانرود مغازه‌های خود را باز نکردند.

 

بازاریان پاوه و دهگلان نیز به اعتصاب پیوستند.

 

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو با انتشار ویدیوهایی از شلیک مستقیم ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به معترضان در دیواندره، در غرب ایران و زخمی شدن چهار نفر خبر داد.

 

وضعیت جسمی یکی از زخمیان وخیم گزارش شده است.

 

در تهران نیز، دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در اعتراض به قتل مهسا امینی تجمع کرده و شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «توپ، تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر دادند.

 

دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی نیز در اعتراض به قتل مهسا امینی تجمع کرده و شعارهایی از جمله «پوشش اختیاری» و «زن، زندگی آزادی» سر دادند.

تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به قتل مهسا امینی و سرکوب سیستماتیک آغاز شد و دانشجویان شعارهایی از جمله «کردستان کردستان، گورستان فاشیستان» و « زن، زندگی آزادی» سر می‌دهند.

در روزهای گذشته نیروهای امنیتی بسیاری از اصناف و مغازه داران را تهدید کرده بودند که در اعتصاب شرکت نکنند اما با این حال آنان با وجود تهدیدها مغازه‌های خود را باز نکردند.

 

مرکز همکاری احزاب کردستان و دیگر احزاب و فعالان مدنی و سیاسی کرد‌ستان ایران روز دوشنبه را روز اعتصاب عمومی اعلام کردند.

 

شاهزاده رضا پهلوی نیز ضمن اعلام پیوستن به عزای عمومی در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه گفت: «قتل تکان‌دهنده ژینا (مهسا) امینی به دست رژیم ضد ایرانی و زن‌ستیز جمهوری اسلامی، احساسات عموم ملت ایران را جریحه‌دار کرده است.»

 

در همین حال فراخوان‌های مختلفی برای تجمع در شهرهای استان‌های کرمانشاه و کردستان ایران منتشر شده است.

 

همچنین فراخوان هایی برای تجمع در تهران منتشر شده است.

 

فعالان حقوق زنان در تهران در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی ساعت ۱۸ در تقاطع خیابان حجاب و بلوار کشاورز تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد و از مردم خواسته‌اند به این تجمع بپیوندند.

 

دانشجویان دانشگاه‌ صنعتی شریف نیز در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی ظهر دوشنبه در محوطه این دانشگاه‌ تجمع برگزار خواهند کرد.

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران دوشنبه ساعت ۱۲:۱۵ در این دانشگاه تجمع می‌کنند.

 

در همین حال سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، خبر داد که نیروهای امنیتی دو نفر را در حین فیلمبرداری از خیابان‌های شهر سقز بازداشت شده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید