به گزارش CNN فارسی، در روزهای اخیر اختلال در اینستاگرام باعث شد حرف و حدیث‌های زیادی درباره علت بروز این مشکل ایجاد شود. همچنین صحبت‌هایی از اجرای طرح صیانت و ارتباط آن با اختلالات اخیر شنیده شد. حالا یکی از کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات می‌گوید اختلال در اینستاگرام عمدی بوده و مسئولان دارند سیستم فیلترینگ چین را در ایران پیاده می‌کنند.

آرین اقبال، کارشناس حوزه فناوری اطلاعات و شبکه‌های کامپیوتری در گفتگو با انتخاب، در رابطه با مشکلات دسترسی کاربران ایرانی به شبکه اجتماعی اینستاگرام اظهار کرد این موضوع را نمی‌توانیم به کاهش سرعت اینترنت مربوط بدانیم. اگر موضوع کاهش سرعت اینترنت مطرح بود، باید کل پهنای باند پایین بیاید و از طریق گوگل و دانلودهای روزمره متوجه آن می‌شویم؛ اما در حال حاضر این مشکل فقط در اینستاگرام و یک سری سرویس‌ها مثل گیت هاب مشاهده می‌کنیم.

آرین اقبال در ادامه افزود اختلال در اینستاگرام عمدی است و اگر مسئولان ادعا کنند که پهنای باند بین‌الملل یا سرویس و سرویس دهنده‌ای از نظر پهنای باند مشکل داشته، دروغ است. یک سرویس یا سرویس دهنده و پهنای باند بین الملل نمی‌تواند تنها روی اینستاگرام تاثیرگذار باشد و روی کل کشور اثر می‌گذارد. زمانی که این تاثیر را صرفا روی یک سرویس خاص مشاهده می‌کنید، به طور قطع موضوع پهنای باند نیست.

اثبات عمدی بودن اختلال در اینستاگرام

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات اضافه کرد تست‌های فنی که به وسیله برخی از نرم افزارهای قابل استفاده در دنیا انجام شده نشان می‌دهند که ارتباط برقرار می‌شود، DNS را می‌گیریم و حتی می‌توانیم به اینستاگرام متصل شویم، اما اتصالات آن به صورت رندوم و هر چند تا یکی قطع می‌شود. برای مثال از پنج مرتبه‌ای که به آدرس خاصی از اینستاگرام می‌رویم، سه بار جواب نمی‌گیریم و دو بار موفق می‌شویم. وی در ادامه این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که اگر ارتباط به طور کلی مشکل داشته باشد، ما اصلا نباید جواب می‌گرفتیم و وقتی چنین چیزی را تجربه می‌کنیم یعنی اختلال در اینستاگرام عمدی است.

در چند روز گذشته، شرکت زیرساخت پیامکی را برای افرادی که در کارهای فنی هستند ارسال کرد و نوشت ما قرار است تغییراتی داشته باشیم و این تغییر موجب ایجاد اختلال در اینترنت خواهد شد و شاید قطعی داشته باشیم. این موضوع می‌تواند عادی و قابل قبول باشد، اما تغییرات روی همه چیز تاثیر می‌گذارد، در صورتی که ما دیدیم فقط اینستاگرام و گیت هاب دچار مشکل شدند. این اتفاق نشان‌دهنده تغییرات روی سیستم فیلترینگ است و حالا این سوال پیش می‌آید که چرا تغییرات سیستم فیلترینگ روی سرویس که فیلتر نیست تاثیر می‌گذارد؟ بنابراین احتمالا چیزی که در حال حاضر فیلتر نیست، در حال دچار شدن به اختلالاتی است.

اختلالات در گیت هاب و واتساپ

فیلترینگ دارای چند لایه است. لایه اول DNS است که وقتی آی پی سرور را می‌گیرد صفحه پیوندها را برمی‌گرداند. این لایه برای سرویس‌های عادی بسیار آسان است. لایه دوم برای سرویس‌هایی خواهد بود که فیلترینگ سخت‌تری دارند و در لایه آی پی، آنها را فیلتر می‌کنند. بنابراین شما نمی‌توانید به سرور اتصال پیدا کنید و به اصطلاح به سیاهچاله می‌روید. در حال حاضر چون خیلی از سرویس‌ها در مدل جدید اینترنت در پشت یک آی پی قرار می‌گیرند، این لایه برای تمام سرویس‌ها قابلیت استفاده ندارد. به لایه سوم هم آنالیز پکت گفته می‌شود که در آن، پکت را باز و داخل آن را تا لایه آخر می‌بینند و با توجه به این که برای چه سرویسی است دراپش می‌کنند. در نتیجه‌ی این لایه ما با پیچیدگی سنگینی مواجه هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید