به گزارش CNN فارسی ، وب‌سایت اسپیدتست هر ماه با بررسی داده‌های صدها میلیون نفر در بیش از ۱۹۰ کشور جهان گزارشی از اتصالات پهن باند ثابت و تلفن همراه را منتشر می‌کند. البته باید توجه داشت در میزان سرعت اینترنت هر کشور عوامل متعددی تاثیر گذارند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به زیرساخت یا نوع کابل (مس یا فیبر نوری)، نزدیکی یا اتصال به کابل‌های زیردریایی، وسعت یک کشور و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها اشاره کرد. در همین راستا جدیدترین گزارش اسپیدتست برای ماه آگوست ۲۰۲۱ نشان می‌دهد عنوان سریع ترین نت جهان به کشور سنگاپور و کندترین اینترنت جهان نیز به کوبا تعلق دارد، اما جایگاه ایران کجاست؟

طبق گزارش اسپیدتست در ماه آگوست ۲۰۲۱، سرعت اینترنت ثابت و موبایل در جهان نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرده است. در این گزارش متوسط سرعت موبایل در جهان از ۵۵.۰۷ مگابیت بر ثانیه ماه قبل به ۵۶.۷۴ مگابیت افزایش یافته است. متوسط سرعت اینترنت ثابت نیز در ماه آگوست روند افزایشی داشته و از ۱۰۷.۵۰ مگابیت بر ثانیه اکنون به ۱۱۰.۲۴ مگابیت بر ثانیه رسیده است.

سنگاپور دارای سریع ترین اینترنت ثابت

بر اساس این گزارش سنگاپور با یک پله صعود نسبت به ماه قبل با سرعت ۲۶۲.۲۰ مگابیت بر ثانیه توانست لقب پرسرعت‌ترین اینترنت ثابت جهان را از آن خود کند. پس از آن کشور هنگ کنگ با سرعت ۲۵۴.۴۰ مگابیت بر ثانیه در جایگاه دوم، موناکو با سرعت ۲۴۲.۸۹ مگابیت بر ثانیه در جایگاه سوم و سوئیس با سرعت ۲۲۲ مگابیت بر ثانیه در جایگاه چهارم قرار دارد. گفتنی است آخرین جایگاه لیست سریع‌ترین اینترنت ثابت با سرعت ۳.۴۶ مگابیت بر ثانیه به کشور کوبا تعلق دارد.

امارات دارای سریع ترین اینترنت موبایل

لقب پرسرعت ترین اینترنت موبایل جهان نیز با سرعت ۱۹۵.۵۲ مگابیت بر ثانیه کماکان به امارات متحده عربی تعلق دارد. پس از آن کره جنوبی با سرعت ۱۹۲.۱۶ مگابیت بر ثانیه در جایگاه دوم، نروژ با سه پله صعود و سرعت ۱۷۳.۵۴ در جایگاه سوم و قطر با یک پله سقوط و سرعت ۱۶۹.۱۷ مگابیت بر ثانیه در جایگاه چهارم قرار دارند.

وضعیت اینترنت ایران

طبق گزارش جدید اسپیدتست، سرعت اینترنت ثابت ایران نیز از ۲۱.۰۴ مگابیت بر ثانیه ماه قبل به ۲۱.۳۵ مگابیت بر ثانیه رسیده است، اما با افزایش سرعت نیز جایگاه ایران تغییری پیدا نکرده و همچنان در رتبه ۱۳۴ جهان جای گرفته است.

سرعت اینترنت موبایل نیز در ایران از ۳۱.۶۵ مگابیت بر ثانیه ماه قبل به ۳۲.۳۰ مگابیت در ماه آگوست رسیده است، اما با وجود افزایش سرعت رتبه ایران یک پله سقوط کرده و در جایگاه ۸۰ جهان قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید