به گزارشCNN فارسی ، کنگره آمریکا در سال‌های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۲ به روسای جمهوری وقت‌ دو مجوز اقدام نظامی علیه عراق را داد. جورج بوش در سال ۲۰۰۳ میلادی از مجوز دوم برای اشغال نظامی عراق و سرنگونی حکومت صدام حسین استفاده کرد.

حدود دو دهه بعد دونالد ترامپ با استناد به مجوز مذکور دستور کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، را در عراق از نظر حقوقی توجیه کرد.

در واکنش به آن اقدام، مجلس نمایندگان آمریکا در ژوئن ۲۰۲۱ به لغو آن مجوز رای داد. در آن زمان ۴۹ نماینده جمهوریخواه به اکثریت دموکرات پیوستند.

سناتور تیم کین (دموکرات/ویرجینیا) و تاد یانگ (جمهوریخواه/ایندیانا) تلاش کردند که لغو دو مجوز ۱۹۹۱ و ۲۰۰۲ مذکور را در قالب متممی به بودجه سالانه وزارت دفاع (پنتاگون) به تصویب برسانند اما متمم آنها رای نیاورد هرچند آنها از حمایت سناتور چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در سنا، برخوردار هستند.

سناتور شومر پیش از این با حمایت از لغو مجوز سال ۲۰۰۲ گفته بود که روسای جمهوری آینده نباید اجازه یابند که از این «زباله دان قانونی» باید توجیه «ماجراجویی نظامی» استفاده کنند.

سناتور میچ مک‌کانل، رئیس اقلیت مجلس سنا، پیشتر با لغو مجوز کنگره مخالف است.

سناتور جیمز آینهوف، از اعضای ارشد جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح سنا، هم پیشتر با دفاع از ادامه مجوز سال ۲۰۰۲ گفته بود: «سلیمانی‌های دیگری هم می توانند وجود داشته باشند.»

کاخ سفید می گوید که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از لغو این مجوز حمایت می کند. دولت او معتقد است این مجوز تاثیر محدودی بر عملیات‌های نظامی این کشور خواهد داشت.

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده هرچند کنگره حق اعلان جنگ به سایر کشورها را دارد، رییس جمهوری نیز در عمل اختیارات زیادی برای آغاز عملیات نظامی در خارج دارد.

کمیسیون جنگ افغانستان

بودجه پنتاگون که روز چهارشنبه (۱۵ دسامبر) در سنا تصویب شد ۷۷۰ میلیارد دلار تعیین شده است. انتظار می رود جو بایدن رییس جمهوری ‍آمریکا به زودی این مصوبه را امضا کند. این مصوبه با ۸۸ رای موافق در برابر ۱۱ رای مخالف تصویب شد.

بودجه پنتاگون همچنین یک «کمیسیون جنگ افغانستان» تاسیس می کند که درباره ۲۰ سال عملیات نظامی آمریکا در آن کشور تحقیق کند.

سنا در عین حال ۳۰۰ میلیون دلار برای کمک نظامی به اوکراین اختصاص داده است – ۵۰ میلیون دلار بیشتر از آن چه دولت جو بایدن تقاضا کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید