به گزارش CNN فارسی ، به نقل از خبرگزاری آناتولی، مری الن مک گروتی، نماینده برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد در افغانستان نشست خبری مجازی که در کابل برگزار شد نسبت به افزایش «سرعتی باورنکردنی» بحران انسانی در این کشور هشدار داد.

وی ضمن اشاره به اینکه ۱۸ میلیون نفر در افغانستان نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند، گفت: ۱۴ میلیون نفر، یعنی از هر ۳ افغان یک نفر امنیت غذایی ندارند، ۲ میلیون کودک نیز با معضل سوء تغذیه مواجه هستند.

مک گروتی با تاکید بر عواقب ویرانگر مسدود شدن دارایی‌های افغانستان پس از تسلط طالبان بر این کشور در ۱۵ اوت، تصریح کرد: اقتصاد افغانستان در آستانه فروپاشی است.

وی با اشاره به اینکه افغانها فقط می‌توانند هفته‌ای ۲۰۰ دلار از بانک‌ها برداشت کنند و حقوق آنها پرداخت نمی‌شود، گفت: مردم کالاهای خانگی و فرش خود را برای خرید غذا می‌فروشند، آنها نمی‌توانند هر روز غذا بخورند و وعده‌های خود را کم می‌کنند.

گفتنی است دولت ایالات متحده ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ متعهد شد که تمام نیروهای خود را تا ۱ مه ۲۰۲۱ به عنوان بخشی از توافق با طالبان در دوحه پایتخت قطر از افغانستان خارج کند.

به دنبال محاصره طالبان توسط طالبان و خروج رئیس جمهور اشرف غنی در ۱۵ اوت، شهر را بدون درگیری کنترل کردند. روند خروج آمریکا از افغانستان ۳۱ اوت پایان یافت.

دیدگاهتان را بنویسید