به گزارش CNN فارسی ،گفت که جمهوری اسلامی “تمام خطوط قرمز را رد کرده” و به دنبال چیره شدن بر خاور میانه با “یک چتر هسته‌ای” است.

آقای بنت تلاش قدرت‌های جهانی برای مذاکره با ایران را “خوش‌خیالی” توصیف کرد و گفت: “کلمات، چرخش سانتریفیوژها را متوقف نمی‌کند. کسانی هستند در دنیا که به نظر می‌رسد تلاش ایران برای رسیدن به سلاح هسته‌ای را ناگزیر و عمل انجام‌شده می‌دانند، یا این که از شنیدن درباره این موضوع خسته شده‌اند.”

او گفت که اسرائیل در موقعیتی نیست که چنین رویکردی داشته باشد و هشدار داد: “ما نمی‌توانیم خسته شویم و نخواهیم شد. اسرائیل به ایران اجازه نخواهد داد به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.”

مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، در واکنش نخست وزیر اسرائیل را به دروغ گویی متهم کرده است.

او در حساب کاربری خود در توییتر به انگلیسی نوشت: ایران هراسی در سازمان ملل متحد به طور کنترل نشده ای وجود دارد. سخنرانی نخست وزیر حکومت اسرائیل در مورد ایران پر از دروغ بود. این حکومت در حالی که صدها کلاهک هسته ای دارد نمی تواند در مورد برنامه صلح آمیز ما بحث کند.

مذاکرات وین برای احیای برجام و رفع تحریم‌های ایران بعد از شش دور و هم‌زمان با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی به بن‌بست خورد و مقام‌های ایران از تایید تاریخی جدید برای از سر گرفتن مذاکرات سر باز می‌زنند.

از سوی دیگر تنش‌ها میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سر نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای همچنان ادامه دارد و مقام‌های اسرائیل می‌گویند حکومت ایران در حال خریدن زمان برای پیشبرد برنامه هسته‌ای خود و نزدیک شدن به ساخت سلاح هسته‌ای است. ایران این اتهام را رد می‌کند
نفتالی بنت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایران را به نقض توافق‌های پادمانی با آژانس و گریز از پیامدهای آن متهم کرد و با اشاره به گزارش‌های اخیر گفت که جمهوری اسلامی بازرسان آژانس را آزار می‌دهد و بازرسی آنها را مختل می‌کند بدون آنکه پاسخگو باشد.

آقای بنت پیشتر گفته بود شیوه سخنرانی‌اش در سازمان ملل با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین متفاوت خواهد بود و در نطق او از بالابردن پوستر و نمودار و کارهای شبیه به آن خبری نخواهد بود.

با وجود این لحن آقای بنت در قبال ایران مانند آقای نتانیاهو تند و همراه با هشدار و تهدید شدید بود.

او هشدار داد که “برنامه هسته‌ای ایران به لحظه سرنوشت‌سازی رسیده و صبر و تحمل اسرائیل هم به همین ترتیب.”

آقای بنت با اشاره به افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران تا ۶۰ درصد گفت ابن مرحله “تنها یک گام با تهیه مواد لازم برای ساخت سلاح فاصله دارد”.

رهبران ایران می‌گویند که به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیستند و در مقابل اسرائیل را به عنوان تنها کشور دارای سلاح هسته‌ای در خاور میانه به عنوان بزرگ‌ترین خطر در این منطقه و دشمن اصلی خود معرفی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید