به گزارش CNN فارسی، از زمان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بارها و بارها پیش آمده که قفسه‌های فروشگاه‌های این کشور از کالا خالی مانده‌اند. از ماه ژانویه کنترل کامل مرزی به اجرا گذاشته خواهد شد و این تهدیدی برای تشدید کمبودها به شمار می‌رود.

تأمین مواد غذایی در انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا دیگر در حد و کیفیت معمول تضمین نشده است.

کمی قبل از شروع کنترل‌های جدید بر واردات مواد غذایی از اتحادیه اروپا، انجمن تولید و توزیع کالاها در انگلیس نسبت به کمبودهای بیشتر هشدار داده است.

ریچارد هارو رئيس فدراسیون غذای منجمد انگلیس در این باره گفت: «به دلیل این تغییرات، تأخیرهای جدی در آغال سال جدید محتمل است که می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در تأمین مواد غذایی در ماه ژانویه شود.»

انگلیس پنج برابر بیشتر از صادرات موادغذایی به اتحادیه اروپا، از این اتحادیه مواد غذایی وارد می‌کند.

از اول ژانویه، واردکنندگان کالا از مبدأ اتحادیه اروپا باید از قبل و به طور کامل، محصولات وارداتی را به گمرک انگلیس  اعلام کنند.

به دلیل مشکلات تجاری، دولت انگلیس ابتدا اجرای این مقررات را پس از خروج از اتحادیه اروپا متوقف کرد.

از سوی دیگر، کنترل‌های سختگیرانه‌ای بر تجارت کالاها از یکسال قبل، از زمانی که انگلیس از اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا و بازار داخلی خارج شد، به اجرا گذاشته شده است. از آن زمان تاکنون مشکلات متعددی در تجارت بین اتحادیه اروپا و انگلیس به وجود آمده است.

اتحادیه اصناف آلمان نیز نسبت به افزایش فشارها بر زنجیره‌ عرضه کالاها ناشی از نظارت‌های کمرگی جدید از سوی انگلیس هشدار می‌دهند.

هارو رئيس فدراسیون غذای منجمد بریتانیا گفت: «اگرچه مقررات جدید انگلیس به تدریج اجرا می‌شود، اما ما از این نگرانیم که برنامه‌ریزی کافی برای کسب اطمینان از درک مقررات جدید در زنجیره تأمین مواد غذایی برای همه وجود ندارد.»

در نتیجه این سوال پیش می‌آید که آیا طرف مقابل یعنی اتحادیه اروپا از ساز‌وکار جدید معرفی شده برای ردیابی محصولات گوشت و سبزیجات مطلع است یا خیر.

رئيس فدراسیون غذای منجمد انگلیس در این باره ابراز نگرانی کرد که بنادر اتحادیه اروپا نیز به کامیون‌ها اجازه خروج بدون مدارک کامل از انگلیس را بدهد.

در بین واردکنندگان انگلیس نیز عدم اطمینان زیادی وجود دارد و هنوز مواردی هستند که اعضای اتحادیه صنایع از آن اطلاع ندارند. هارو گفت: «تنها چند روز تا اعمال قوانین جدید باقی مانده است، ما همچنان نگران این هستیم که ماه ژانویه احتمالا ماه شلوغی برای اعضای اتحادیه ما باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید