با گزارش CNN فارسی ، شعار مراسم افتتاحیه المپیک ریو ۲۰۱۶ «حمایت از محیط زیست» بود. در کتابچه‌های مراسم نوشته شده بود که برای حفظ زمین سبز، برزیل با داشتن جنگل‌های انبوه بهترین مکان است و به گیاهان اجازه ی زندگی زندگی بدهیم و زباله تولید نکنیم.

در قسمتی از مراسم افتتاحیه به موضوع گرم شدن کره زمین در سال‌های گذشته پرداخته شد و اینکه این پدیده جوی چه عواقبی را برای یخ‌های قطب به همراه خواهد داشت. هچنین در بلیت افتتاحیه بازی‌های المپیک ریو ٢٠١٦ طرح سبز رنگی از دو انسان در طبیعت همراه با پرندگان قرار داده شده بود که پیغام کره زمین سبز را می‌رساند.

استفاده از مواد تجزیه‌پذیر در ساخت نمادها، مراقبت و مدیریت نحوه مصرف انرژی و تصفیه آب مصرفی دهکده المپیک و همچنین تاکید ویژه بر رعایت مسائل محیط زیستی به وسیله داوطلبان شرکت کننده در برگزاری این المپیک باعث شد تا از المپیک ریو به عنوان سبزترین المپیک تاریخ یاد شود اما ژاپنی‌ها در المپیک ۲۰۲۰ چند قدم جلوتر رفتند.

در خوابگاه‌های دهکده المپیک برای استراحت ورزشکاران ۲۶ هزار تخت مقوایی قابل بازیافت تهیه شده است. این تخت‌ها بسیار سبک، کاملاً مقاوم و البته بازیافتی است.

به منظور صرفه‌جویی در انرژی و جلوگیری از ساخت و ساز غیرضروری فقط ۸ مکان جدید ساخته شده و ۲۵ مکان از ۴۳ مکان المپیک و پارالمپیک قبل از بازیها وجود داشته است.

وسائل نقلیه‌ای که برای جابجایی ورزشکاران در دهکده المپیک شامل اتوبوس‌های برقی است. کامیون‌های مورد استفاده در این المپیک از سوخت هیدروژنی استفاده می‌کنند.

بسیاری از سازه‌ها، ابزار و وسایل موجود در دهکده المپیک قابل بازیافت بوده و بعد از برگزاری مسابقات جهت مصارف دیگر بازیافت خواهد شد.

ژاپنی‌ها حتی دسته گلی که به ورزشکاران برنده مدال می‌دهند را هم با اِلِمان‌ها و نشانه‌های جذابی همراه کرده‌اند. برای مثال گل استوما که به رنگ سبز مایل به زرد است در فوکوشیما پرورش داده می‌شود.

شهری که بعد از سونامی ویران شد و نیروگاه مشهور آن همه را فراری داد. یک شرکت در این ناحیه این گل را پرورش داد و حالا از این طریق به جهان پیام می‌دهند که فوکوشیما زنده است.

بخش قابل توجهی از انرژی برای توکیو ۲۰۲۰ از طریق منابع تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی تامین می‌شود. حتی چوب‌هایی که از زباله های ساختمانی و بریده‌های درختان در ژاپن کنار گذاشته شده‌اند برای تولید برق مورد استفاده قرار گرفت.

همین نکات نشان می‌دهد که المپیک ۲۰۲۰ توکیو «سبزترین المپیک» تاریخ است و ژاپنی‌ها به همه نشان دادند که «زباله طلاست».

دیدگاهتان را بنویسید