به گزارش CNN فارسی ، غلامحسین شافعی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد وضعیت صنعت فرش ماشینی و دستباف کشور اظهار کرد: «صنعت فرش ماشینی ما ارتقای قابل توجهی پیدا کرده و به لحاظ کیفیت می‌تواند در هر بازار رقابتی توفیق پیدا کند. آنچه که همه صنایع از جمله صنعت فرش به عنوان مشکل با آن مواجه است؛ اینکه مسائل داخلی کشور مثل پیش‌بینی‌ناپذیرآینده صنعت، قیمت‌گذاری کالا، تامین مواد اولیه با مشکلات زیاد و… است.»

شافعی ادامه داد: “این مسائل مشکلات اساسی در مورد همه صنایع به خصوص صنایع فرش مطرح است و تولیدکنندگان را از ابداعات و ابتکارات جدید باز می‌دارد. اگر موانع برداشته شود و تامین مواد اولیه صنعت فرش بتواند به سادگی انجام شود، ما قدرت رقابت را در کلیه بازارهاهای جهانی داریم.”

او افزود: «خوشبختانه به حدی از نظر کیفیت صنعت فرش ماشینی رشد کرده که تنها کارشناسان می‌توانند فرق آن را فرش دستی تشخیص می‌دهد. ما به کشورهایی که خودشان تولیدکننده فرش هستند صادرات داریم. چین، هندوستان و پاکستان جزو کشورهایی هستند که در برخی بازه‌های زمانی رقیب ما در این صنعت بودند ولی امروز به این کشورها هم صادرات فرش داریم. این موضوع یک توفیق بزرگ است که سیاست‌گذاران و مسئولین باید آن را به عنوان یک موقعیت ممتاز در کشور مورد توجه قرار داده و موانع را از پیش روی تولیدکنندگان واقعی که می‌توانند پایه و اساس توسعه کشور باشند بردارند تا بتوانند آینده روشنی پیش روی خود داشته باشند.»

رییس اتاق بازرگانی ایران در مورد وضعیت فرش دستباف کشور تصریح کرد: “فرش دستباف به تاریخ ما بستگی دارد، یکی از مزیت‌های مهم کشور در گذشته فرش دستباف بوده است. با کمال تاسف در طول ۳۰ یا ۴۰ سال گذشته، بسیاری از فرشبافان و متخصصین ما را به برخی از کشورها از جمله چین و پاکستان بردند و می‌توان گفت صنعت فرش دستباف ایران را ربودند.”

او تاکید کرد: “از آنجا که عوامل تولید فرش دستباف در چین و پاکستان بسیار کمتر از ایران و قیمت تمام‌ شده آن پایین‌تر از ایران است؛ ما در میدان رقابت با مشکل مواجه می‌شویم.”

شافعی در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر تحریم‌ها بر این موضوع گفت: «تحریم‌ها روی صادرات همه کالاهای ما اثر داشته است و یکی از مشکلات اساسی ما است، روابط بانکی با مشکل مواجه است اما نباید همه مسائل را به تحریم متصل کرد. تحریم قطعا اثر داشته و قطعا یکی از مشکلات اساسی ما بوده ولی همه مشکل ما تحریم نیست.مشکل داخلی ما در سیاست‌گذاری‌ها درصد بیشتری از تحریم را به خود اختصاص داده است.»

 

 

دیدگاهتان را بنویسید