به گزارش CNN فارسی ، ابراهیم رئیسی قرار است امشب در تلویزیون گفتگوی زنده داشته باشد و احتمالا محور این گفتگو رونمایی از کارنامه ۱۰۰ روزه دولت اوست.

آغاز طرح جهش مسکن و ساماندهی بازار کالاهای اساسی و رشد ۱٫۸ درصدی تولید خودرو از جمله مواردی است که احتمالا این دولت در کارنامه خود به آن اشاره می‌کند. اما آنچه در این گزارش‌ها به آن اشاره نشده، جهش قیمت در بازارهاست.

قیمت دلار در روز ۱۲ مرداد ماه (آغاز به کار دولت رئیسی) ۲۵ هزار و ۵۲۰ تومان بود. اما امروز ۱۴ آذر ماه به ۳۰ هزار و ۳۱۰ تومان رسیده است. یعنی قیمت دلار ظرف این چهار ماه ۴۸۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است.

این رشد قیمت درباره طلا هم رخ داده و قیمت هر گرم طلا در این مدت ۲۵۰ هزار تومان بیشتر شده است. قیمت سکه امامی به بالای ۱۳ میلیون تومان رسیده که نشان‌دهنده افزایش یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومانی در این ۱۲۰ روز دارد.

افزایش قیمت پراید معادل ۱۰ ماه حقوق کارگران

قیمت پراید ۱۱۱ سایپا در ۱۲ مرداد ماه ۱۴۲ میلیون بود و ظرف این مدت ۲۶ میلیون تومان گرانتر شده است. یعنی معادل ۱۰ ماه حداقل حقوق یک کارگر!

قیمت ۲۰۶ تیپ دو هم با ۳۵ میلیون تومن افزایش به ۲۶۰ میلیون تومان رسیده است. معادل ۱۳ ماه حقوق یک کارگر.

وضعیت شاخص بورس در این مدت تغییر چندانی نداشته. اما این دولت با وعده بهبود بورس روی کار آمده و وعده داده بود دارایی از دست رفته سهامداران را احیا کند. اما هنوز نتیجه مشخصی ایجاد نشده و برخی از کارشناسان می‌گویند اگر برخی از اقدامات دولت نبود، شاخص کل می‌توانست اکنون از مرز یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد هم عبور کند.

حالا ابراهیم رئیسی در حالی قرار است در این گفتگو از عملکرد دولت خود دفاع کند، که جای مرور این آمار و اعداد در این گفتگو خالی است.

اما احتمالا او قرار است به طرح جهش مسکن اشاره کند و وعده خانه‌دار کردن ۴ میلیون خانوار را. طرحی که از همین ابتدا مشکلات بسیاری دارد.

اما آنچه مردم می‌خواهند بدانند این است که برنامه دولت برای کنترل تورم و افزایش قدرت خرید مردم چیست؟ آنها می‌خواهند بدانند دولت قرار است چگونه فاصله ۶ تا ۷ میلیون تومانی حداقل حقوق کارگران با خط فقر را جبران کند و برنامه دولت برای مهار قیمت دلار چیست؟

آیا دولت رئیسی در مذاکرات هسته‌ای موفق می‌شود و می‌تواند با رفع تحریم‌ها بخشی از مشکلات را برطرف کند. یا اینکه تمرکز دولت همچنان قرار است بر حرف‌درمانی و تزریق ارز به بازار برای کنترل بازار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید