به گزارش CNN فارسی ، روسیه برای کاهش تنش‌های کنونی با غرب، خواستار محدودیت‌های شدید بر فعالیت‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در نزدیکی مرزهای خود با اوکراین شده است.

تنش بین مسکو و کشورهای غربی اخیرا به دلیل نگرانی از تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین افزایش یافته است.

روسیه احتمال حمله به همسایه خود را را رد، اما اعلام کرده است که ناتو باید از خیر پیوستن اوکراین به این اتحادیه نظامی غربی به رهبری ایالات متحده بگذرد تا تنش‌ها کاهش یابد.

به گزارش شبکه جهانی بی‌بی‌سی، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، گفته که مسکو دو پیش‌نویس توافق در همین زمینه را به آمریکا و ناتو ارائه کرده است.

او همچنین تاکید کرد در حالی که وضعیت روابط بین روسیه و کل غرب به بی‌اعتمادی محض رسیده است، به منظور کاهش تنش‌های کنونی، هیچ گزینه دیگری وجود ندارد.

روسیه خواستار گفت‌وگوهای فوری با ایالات متحده است اما به نوشته بی‌بی‌سی، از دید واشنگتن، پیشنهادهای مسکو برای آغاز چنین گفت‌وگویی کافی نیستند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در واکنش به درخواست مسکو برای مذاکره مستقیم گفت: «بدون متحدان و شرکای اروپایی‌ ما، هیچ گفت‌وگویی بر سر امنیت اروپا در کار نخواهد بود.»

ناتو که اساسا برای دفاع از اروپا در برابر تهدیدهای اتحاد جماهیر شوروی سابق تاسیس شد، اکنون در بخش‌هایی از قلمرو شوروی سابق، حوزه بالتیک و لهستان حضور دارد.

اوکراین، دیگر جمهوری استقلال یافته از شوروی سابق، نیز خواهان پیوستن به ناتو است؛ خواسته‌ای که حوزه فعالیت ناتو را به مرزهای روسیه می‌رساند و مسکو به‌شدت با آن مخالف است.

دیدگاهتان را بنویسید