به گزارش CNN فارسی مقامات ارتش ایران روز سه‌شنبه ۱۸ آبان (۹ نوامبر) مدعی شدند دو فروند پهپاد آمریکایی که قصد ورود به منطقه شناسایی دفاع هوایی را داشتند در جریان رزمایش مشترک ذوالفقار در تنگه هرمز رهگیری و مورد اخطار جدی قرار گرفتند.

در این اطلاعیه تصریح شده که فعالیت پهپاد‌ها از کیلومتر‌ها دورتر در رصد کامل شبکه پدافند هوایی ارتش قرار داشت و به محض آنکه این هواگرد‌ها قصد نزدیک شدن مرز‌های هوایی و وورد به محدوده منطقه شناسایی دفاع هدایی را داشتند با اخطاری که داده شد مسیر خود را تغییر دادند.
این رویارویی نظامی دوباره میان تهران و واشنگتن چند روز پس از ادعای سپاه پاسداران مبنی بر ناکام گذاشتن تلاش نیروی دریایی آمریکا برای کنترل یک نفتکش حامل نفت ایران در دریای عمان صورت گرفته است.
از سوی دیگر پنتاگون ادعای ایران مبنی بر یوروش کماندو‌ها برای تصاحب یک نفتکش حامل نفت این کشور را کاملا دورغ خواند و تاکید کرد که ناوشکن آمریکایی سولیوانز تنها ناظر این حادثه بوده و اقدامی صورت نداده و حتی مورد تهدید قایق‌های تندرو ایرانی نیز قرار نگرفته است.

به گزارش رسانه‌های ایران رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش روز سه‌شنبه با برگزاری رژه شناور‌های سطحی و زیردریایی به کار خود پایان داد.
جنگنده‌های اف۴، میراژ و هواپیما‌های شناسایی پی۳اف نیروی هوایی ارتش به همراه انواع بالگرد‌های نیروی دریایی نیز در این رژه شرکت داشتند.

ستاد تبلیغات رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که دو پهپاد آمریکایی از نوع MQ-۹ و RQ ۴ پس از ورود به محدوده دفاع هوایی ایران از سوی پدافند هوایی رهگیری شدند و تحت هشدار جدی قرار گرفتند.

محدوده برپایی این رزمایش مشترک از شرق تنگه هرمز تا شمال اقیانوس هند و بخش‌هایی از دریای سرخ در بر گرفته بود.
گفته می‌شود حدود یک پنجم نفتی که در سطح جهان مصرف می‌شود از طریق آبراه استراتژیک تنگه هرمز در خلیج فارس عبور می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید