به گزارش CNN فارسی ، یک مقام ارشد آمریکایی به CNN گفته است که وزرای دفاع آمریکا و اسرائیل روز پنج‌شنبه، ۱۹ آذر در دیدار با یکدیگر در واشنگتن درباره مانوری نظامی برای شبیه سازی حمله به تاسیسات اتمی ایران و نابودی آنها گفت‌وگو می‌کنند.

این اقدام برای زمانی پیش‌بینی شده که تلاش‌های دیپلماتیک برای مهار برنامه هسته‌ای به بن‌بست برسند.

مقام آمریکایی به رویترز گفته است، دیدار وزرای دفاع دو کشور در ادامه بررسی‌هایی است که در ۲۵ اکتبر توسط مقامات وزارت دفاع آمریکا با حضور جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید صورت گرفته و در آن به مجموعه‌ای از گزینه‌های نظامی موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی پرداخته شده است.

این مقام آمریکایی که نخواسته  نامش فاش شود از ارائه جزئیات بیتشر در این زمینه خودداری کرده و گفته است: «برنامه هسته‌ای ایران ما را در شرایط دشواری قرار داده است زیرا این برنامه آنقدر پیش رفته که دیگر متعارف نیست.»

رویترز نوشته است که سفارت اسرائیل در واشنگتن و نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به درخواست‌ها برای اظهار نظر در این باره پاسخ نداده‌اند.

همزمان با آغاز مذاکرات وین

دیدار وزرای دفاع آمریکا و اسرائیل همزمان با ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین میان ایران و ۱+۴ صورت می گیرد. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران قصد دارد در آخر هفته به مذاکرات بپیوندد.

هفته گذشته یک مقام ارشد ایالات متحده آمریکا تاکید کرد، این کشور نمی‌تواند وضعیتی را بپذیرد که ایران بر سرعت برنامه هسته‌ای خود بیفزاید و از سوی دیگر دیپلماسی هسته‌ای خود را به کندی پیش ببرد.

دنیس راس، یک مقام ارشد سابق آمریکا و کارشناس خاورمیانه گفته است، چنین رزمایش‌هایی از سوی ایالات متحده و اسرائیل می تواند آشکارا به ایران این پیام را برساند که ایالات متحده و اسرائیل در برخورد با برنامه هسته‌ای ایران جدی هستند.

راس حتی پیشنهاد کرده که یالات متحده آمادگی خود را برای ارسال بمب ۳۰ هزار پوندی به اسرائیل ابرای حمله به تاسیسات زیرزمینی ایران اعلام کند.

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز دوشنبه ۱۶ آذر گفته بود، این سازمان هیچ سندی در دست ندارد که نشان از تصمیم ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای باشد. او گفته بود که حتی اگر ایران چنین خواستی داشته باشد، باید راه زیادی برای رسیدن به سلاح هسته‌ای طی کند.

دیدگاهتان را بنویسید