به گزارش CNN فارسی خبرگزاری آلمان روز شنبه ۱۶ مرداد (۷ اوت) به نقل از بسم‌الله سهیل، رئیس شورای ولایتی و عبدالقادر، معاون والی جوزجان و سخنگوی پلیس از سقوط شهر شبرغان خبر داد. این خبرگزاری نوشته است در ظرف ۲۴ ساعت گذشته دو شهر افغانستان که مرکز ولایت به حساب می‌آیند به تصرف گروه طالبان درآمده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۵ مرداد از سقوط زرنج، مرکز ولایت نیمروز به دست شبه‌نظامیان طالبان خبر داده بود. سخنگوی پلیس نرسیدن نیروهای کمکی از دولت مرکزی در کابل را عامل این شکست دانسته بود.

اسلام‌گرایان طالبان چندین مرکز از ۳۴ مرکز ولایت افغانستان را محاصره کرده‌اند.

شبرغان در ۱۳۰ کیلومتری مزار شریف واقع شده است و اهمیت استراتژیک دارد.

مزار شریف ۱۳۰ هزار نفر جمعیت دارد و چهارمین شهر بزرگ افغانستان است. این شهر تحت نفوذ مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی افغانستان قرار دارد. هزاران نفر از نیروهای مارشال دوستم علیه طالبان می‌جنگند.

طبق آخرین خبرها، مقاومت این نیروها در شبرغان شکسته شده است. به گفته مقامات محلی، طالبان مهم‌ترین ساختمان‌های دولتی را در شبرغان تحت کنترل خود درآوردند.

سفر مارشال دوستم به کابل

هم‌زمان با حملات طالبان به شمال کشور مارشال دوستم برای مذاکره با حکومت افغانستان به کابل رفت. با توجه به پیشروی طالبان در افغانستان، عبدالرشید دوستم از ترکیه به افغانستان بازگشته است.

یک سخنگوی دوستم گفته است که او با مقامات افغانستان دیدار و در مورد ولایت جوزجان رایزنی کرده است.

شبه‌نظامیان دوستم در دهه ۱۹۹۰ با طالبان درگیری‌های شدید و خونینی داشته‌اند. دوستم یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های شبه‌نظامی را در شمال افغانستان دارد و در مقابل طالبان توانسته است ایستادگی کند.

دیدگاهتان را بنویسید