به گزارش CNN فارسی، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا اظهار کرد، کشورش به قدری خودش درگیر مشکلات فراوان است که نمی‌تواند پول و سلاح به اوکراین برای استفاده در جنگش با روسیه بدهد و این اروپاست که با توجه به این که از این وضعیت بسیار بیشتر تاثیر پذیرفته باید کمک‌های بیشتری به کی‌یف ارائه کند.

به گزارش پایگاه راشا تودی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سخنرانی در اجلاسی در تامپای فلوریدا، یادآور شد که چگونه قبلا در دوران ریاستش به اعضای ناتو در اتحادیه اروپا برای افزایش هزینه‌های دفاعی خود به دو درصد از تولید ناخالص داخلی فشار می‌آورد. او خاطر نشان کرد که در آن زمان، اروپا “از آمریکا سوء استفاده کرد” و اکنون همان اتفاق دوباره بر سر اوکراین در حال تکرار است.

این رئیس جمهوری سابق آمریکا خاطر نشان کرد: ما تاکنون بیش از ۶۰ میلیارد دلار به اوکراین داده‌ایم. خوب، کشورهای اروپایی که آشکارا بسیار بیشتر از ما تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، کسری ناچیز از این رقم را اختصاص داده‌اند.

ترامپ ادعا کرد اگر هنوز رئیس جمهوری آمریکا بود، به اروپا می‌رفت و می‌گفت: “گوش کنید، شما قرار است به اندازه ما پول بگذارید یا بیشتر از ما.” و آنها با کمال میل این کار را انجام می‌دادند.

او با اشاره به تورم بی‌سابقه در آمریکا در کنار بحران انرژی و مسائل دیگر گفت: اما ما فقط پولهای‌مان را بذل و بخشش می‌کنیم. ما ۳۵ تریلیون دلار بدهی داریم. ما همه این مشکلات را داریم.

ترامپ همچنین در اینکه آیا حتی سطح بالای کمک‌های آمریکا می‌تواند اوضاع را در اوکراین تغییر دهد، اظهار تردید کرد. او درباره این بحران گفت: اکنون، حل آن بحران بسیار سخت‌تر است. روسیه ۳۵ برابر قدرت آتش بیشتر دارد. و آنها به دنبال محو کردن سلاح‌ها همچنان که ما آنها را وارد آنجا می‌کنیم، هستند. اتفاقات بد زیادی در حال رخ دادن هستند.

این رئیس جمهوری سابق آمریکا مدعی شد، در دوران ریاست جمهوری او، کشورش “هیچ مشکلی” با روسیه، چین یا کره شمالی نداشت و “هیچکس حتی در مورد اوکراین صحبت نکرد.”

وی افزود: اما تنها در طی دو سال رهبری جو بایدن، آمریکا “از شاید قوی‌ترین وضعیتی که پیدا کرده بود به ضعیف‌ترین وضعیت رسیده است، به‌ویژه با در نظر گرفتن احترام و تایید نسبت به ما در سراسر جهان، ما دیگر مورد احترام کسی نیستیم.”

دیدگاهتان را بنویسید