به گزارش CNN فارسی، با برگزاری قرعه‌کشی مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، طبق معمول تمامی دوره‌ها بعضی از مسابقات شوق بیشتری را برای تماشا برانگیخته‌اند.

گرچه هنوز تکلیف سه تیم حاضر در این مسابقات روشن نشده است ولی از همین حالا هم می‌توان حساب بعضی از بازی‌ها را از بقیه سوا کرد. اما گل سر سبد بازی‌های دور مقدماتی جام جهانی کدام مسابقات هستند؟

این مطلب نگاهی انداخته به ۱۰ نکته جذاب مرحله گروهی جام جهانی قطر.

طلسم افتتاحیه؟

افتتاحیه جام جهانی داستان‌های زیادی با خودش دارد. از پیروزی کامرون مقابل آرژانتین، مدافع قهرمانی در سال ۱۹۹۰ گرفته تا نمایش درخشان سنگال در برابر فرانسه، دیگر مدافع قهرمانی در سال ۲۰۰۲.

۲۰ سال پس از آن بازی سنگال یک بار دیگر فرصت دارد تا جام جهانی را خودنمایی مقابل یکی از قدرت‌های درجه یک فوتبال اروپا آغاز کند: بازی ۲۱ نوامبر مقابل هلند.

در هنگامی که قرعه‌کشی جام جهانی گفته شد که بازی افتتاحیه بین دو تیم قطر و اکوادور خواهد بود؛ مسابقه‌ای بین تیم پنجاه و یکم و تیم چهل و ششم رده‌بندی جهانی. اما با اعلام رسمی برنامه بازی‌ها از سوی فیفا مشخص شد که دیدار افتتاحیه بین قهرمان آفریقا و مردان لوئیس فان‌خال برگزار خواهد شد.

معمولا در روز نخست جام جهانی چهار بازی برگزار می‌شود. در دیگر دیدار این روز انگلیس با ایران بازی خواهد کرد. انگلیس پیش از این فقط یک بار در روز نخست جام جهانی بازی کرده است؛ سال ۱۹۹۶ که قهرمان جهان شد. حالا سئوال این است که تاریخ برای “سه شیر” تکرار خواهد شد؟

قرعه خوب انگلیس

تمامی مربیان حاضر در جام جهانی می‌گویند که چیزی به نام قرعه آسان در این مسابقات وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد که انگلیس بخت بالایی برای صعود از گروه‌اش دارد.

انگلیس در یورو ۲۰۲۰ تا یک قدمی قهرمانی در یک تورنمنت مهم (جام جهانی و یورو) پیش رفت، اما آن بر خلاف تنها قهرمانی‌شان در جام جهانی، در ورزشگاه ومبلی مقابل ایتالیا ناکام ماندند.

انگلیس احتمال دارد که برای اولین بار با ولز یا اسکاتلند در جام جهانی بازی کند

تیم گرث ساوتگیت از مدعیان اصلی قهرمانی در این جام جهانی است و با دمیده شدن سوت بازی این تیم مقابل ایران، تیمی که تا کنون مقابلش نایستاده‌اند، راه انگلیس برای رسیدن به آرزوی قدیمی آغاز خواهد شد.

انگلیس همچنین باید با آمریکا بازی کند و ضمن این که احتمال حضور با یکی دیگر از کشورهای بریتانیا (اسکاتلند یا ولز) نیز وجود دارد؛ البته اگر اوکراین نتواند خودش را به قطر برساند.

گرث ساوتگیت، سرمربی انگلیس گفت: “وقتی شما در گلدان نخست باشید این بخت را دارید که با شش یا هفت تیم برتر دنیا هم‌گروه نشوید. بیشتر تیم‌هایی که در سید اول مسابقات بودند، از گروه خود راضی هستند.”

“آمریکا تیم جذابی است. آن‌ها بازیکنان خیلی خوبی دارند و ما می‌دانیم توانایی انجام چه کارهایی را دارند.”

رویارویی غنا با سوارز پس از ۱۲ سال

غنا و اروگوئه در گروه H جام جهانی قرار دارند و پیشبینی می‌شود که مسابقه آن‌ها بدل به یکی از حساس‌ترین بازی‌های مرحله مقدماتی جام جهانی شود. ماجرای این دو تیم به ۱۲ سال قبل باز می‌گردد.

در جام جهانی ۲۰۱۰ لوئیس سوارز توپ را ثانیه‌هایی قبل از پایان بازی با دست از دروازه اروگوئه بیرون کشید و جلوی پیروزی غنا را گرفت

غنا در آستانه رسیدن به نیمه‌نهایی جام جهانی ۲۰۱۰ بود اما با توپی که لوئیس سوارز با دست از درون دروازه اروگوئه بیرون کشید، بازی به وقت‌های اضافی رفت. به دنبال خطای هند سوارز داور نقطه پنالتی را نشان داد اما آساموا ژیان نتوانست آن توپ را گل کند.

پس از قرعه‌کشی جام جهانی، کرت اوکارکو، رئیس فدراسیون فوتبال غنا به بی‌بی‌سی گفت: “ما این مسابقه را به چشم زمانی برای انتقام نگاه می‌کنیم. ما برنده آن مسابقه بودیم تا این که سوارز توپ را بیرون کشید. بازی مجدد با اروگوئه برای ما خیلی جذاب است.”

لوئیس سوارز، مهاجم باشگاه اتلتیکومادرید به احتمال فراوان در جام جهانی برای اروگوئه بازی خواهد کرد.

اسپانیا – آلمان؛ بهترین بازی مرحله گروهی؟

در واقع تنها در یک مسابقه مرحله گروهی جام جهانی قطر ما شاهد تقابل دو غول فوتبال اروپا خواهیم بود: دیدار ۲۷ نوامبر اسپانیا – آلمان در دومین دور بازی‌های گروه E.

اسپانیا در آخرین مسابقه‌اش مقابل آلمان ۰-۶ برنده شد

قهرمانان جام‌های جهانی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ به دنبال عملکردی بهتر از دوره قبلی هستند: در جام جهانی روسیه، تیم ملی اسپانیا در یک‌هشتم حذف شد و آلمان نتوانست از گروه صعود کند.

در آخرین مسابقه بین این دو تیم اسپانیا نوامبر ۲۰۲۰ در لیگ ملت‌های اروپا توانست حریفش را شش بر صفر شکست دهد. ولی این آلمان با هدایت هانزی فلیک به تیم دیگری تبدیل شده است.

تاریخ برای فرانسه تکرار می‌شود؟

فرانسه در فینال جام جهانی قبلی توانست با پیروزی مقابل کرواسی قهرمان شود و یک بار دیگر پس از سال ۱۹۹۸ این عنوان را تصاحب کند.

این تیم در قطر همراه با دانمارک در گروه D قرار گرفته است و نکته جالب توجه این که در هر دو قهرمانی فرانسه درجام جهانی این تیم با دانمارک هم‌گروه بود.

فرانسه در دور گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ با دانمارک بدون گل مساوی کرد ولی در ادامه توانست قهرمان آن تورنمنت شود

اگر انگلیس به عنوان سرگروه به مرحله بعد صعود کند احتملا در یک‌چهارم نهایی با فرانسه روبرو خواهد شد.

ژولین لورن، خبرنگار فرانسوی می‌گوید: “بازی فرانسه – انگلیس در یک‌چهارم فوق‌العاده خواهد بود. ارتباطات زیادی بین این دو کشور وجود دارد و احتمالا یکی از بازی‌هایی خواهد بود که توجه تماشاگران بسیاری را جلب می‌کند.”

“این دو تیم در کنار برزیل، آرژانتین و یکی دو تیم دیگر بخت‌های اصلی قهرمانی هستند. به نظرم هر دوی آن‌ها نگران رویارویی با یکدیگر هستند.”

یک مربی انگلیسی دیگر می‌تواند تاریخ‌سازی کند؟

تیم ملی فوتبال کانادا با یک مربی انگلیسی پس از ۳۶ سال توانسته به جام جهانی صعود کند.

اما مردان جان هردمن در گروه سختی قرار دارند و باید با تیم‌های دوم و سوم جام قبلی (کرواسی و بلژیک) رقابت کنند، ضمن این که نباید از مراکش، دومین تیم آفریقا در رده‌بندی جهانی غافل ماند.

در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک تیم ملی کانادا بدون گل زده در گروه آخر شد؛ شاید عاقلانه این باشد که فقط از این تیم توقع داشته باشیم عملکردی بهتر از آن داشته باشد.

جان هردمن، مربی تیم‌های پایه ساندرلند، هدایت کانادا را در جام جهانی به عهده دارد

هردمن به بی‌بی‌سی گفت: “ما کاملا از قرعه‌کشی راضی هستیم. می‌خواستیم با تیم‌های بزرگ هم‌گروه شویم تا در حالی که دست پایین داریم، خودمان را بیازماییم. می‌دانیم که مراکش هم تیم خوبی دارد و به هیچ عنوان آن‌ها را دست‌کم نمی‌گیریم. ما از شانس‌مان استفاده می‌کنیم.”

“راستش هیچ فشاری روی تیم ما نیست. ما بدون ترس به زمین می‌رویم و امیدواریم بتوانیم به عنوان تیمی که شانسی برایش قائل نیستند، داستان خودمان را بنویسیم.”

چهره‌های آشنا برای برزیل

برزیل که یک روز قبل از قرعه‌کشی جام جهانی قطر جای بلژیک را در صدر رده‌بندی فیفا گرفت، با هم‌گروهی‌هایش غریبه نیست.

این تیم در مرحله گروهی دو جام جهانی قبلی با صربستان، سوئیس و کامرون بازی کرده است. سال ۲۰۱۴ آن‌ها کامرون را ۱-۴ شکست دادند و سال ۲۰۱۸ با سوئیس ۱-۱ مساوی کردند و صربستان را ۰-۲ بردند.

این گروه فرصت خوبی را در اختیار برزیل قرار می‌دهد. پرافتخارترین تیم جهان به دلیل شیوع کرونا سه سال است که نتوانسته با یکی از غول‌های فوتبال اروپا دست و پنجه نرم کند. شاید هم بتوان فرصت کمتر تیم‌های اروپایی برای بازی‌های دوستانه را (به دلیل حضور در لیگ ملت‌های اروپا) دلیل دیگر این امر دانست. کمبود بازی با تیم‌‌های اروپایی یکی از دغدغه‌های اصلی تیته، سرمربی برزیل است.

تقابل مسی با لواندوفسکی

لیونل مسی و رابرت لواندوفسکی در لیگ قهرمانان اروپا به مصاف هم رفته‌اند اما تا کنون در جام جهانی مقابل هم نایستاده‌اند

این احتمالا آخرین جام جهانی لیونل مسی ۳۴ ساله، مهاجم تیم ملی آرژانتین و رابرت لواندوفسکی ۳۳ ساله، مهاجم تیم ملی لهستان خواهد بود.

دو ستاره‌ای که جایزه مرد سال فوتبال فیفا را در سه سال اخیر بین خودشان تقسیم کرده‌اند، ۳۰ نوامبر در اولین بازی گروهی مقابل هم می‌ایستند.

مسی در ۱۹ مسابقه جام جهانی ۶ گل زده است اما لواندوفسکی که برای اولین بار در جام جهانی ۲۰۱۸ حضور در این مسابقات را تجربه کرده، هنوز سابقه گلزنی در جام جهانی را ندارد.

تورنمنتی بدون گروه مرگ

تقریبا در هر تورنمنت بزرگی رسانه‌ها یک گروه را که رقابت‌های آن چالشی‌تر به نظر می‌رسد، “گروه مرگ” می‌نامند.

در جام جهانی قطر گروه D نامزد اصلی تصاحب این عنوان است. گروهی که در آن آلمان و اسپانیا، قهرمانان سال‌های گذشته جام جهانی حضور دارند.

گروه فرانسه را هم شاید بتوان مدعی این عنوان دانست. گرچه بالاتر از خوش‌یمنی دانمارک برای فرانسه گفتیم اما مدافع عنوان قهرمانی هم بعید است که کار آسانی مقابل تیمی که به نیمه‌نهایی یورو ۲۰۲۰ رسید، داشته باشد.

اما اگر رده‌بندی جهانی را در نظر بگیریم، گروه B را می‌توان گروه مرگ دانست. گروهی با حضور انگلیس، ایران، آمریکا و یکی از تیم‌های اسکاتلند، دانمارک و ولز.

قرعه خوب قهرمان آفریقا

سنگال با پیروزی مقابل مصر قهرمان جام ملت‌های آفریقا شد

سنگال تا همین حالا هم سال (میلادی) خوبی را پشت سر گذاشته است. این تیم در ژانویه قهرمان آفریقا شد و بعد هم با پیروزی مقابل مصر در دیدار پلی‌آف به جام جهانی رسید. اما به نظر می‌رسد که اوقات خوش این تیم ادامه دارد. سنگال در گروه A جام جهانی با قطر، اکوادور و هلند قرار دارد؛ گروهی که امیدواری این تیم برای تکرار نمایش جام جهانی ۲۰۰۲ را افزایش می‌دهد.

در آن تورنمنت سنگال مسابقات را با عملکرد درخشان مقابل فرانسه آغاز کرد، به عنوان تیم دوم گروه صعود کرد و خودش را به یک‌چهارم نهایی رساند و آن‌جا توسط ترکیه از مسابقات حذف شد.

دیدگاهتان را بنویسید