به گزارش CNN فارسی، در سال ۱۹۹۱ یک اقامتگاه پناهجویان در شهر زارلوئیس واقع در ایالت زارلند آلمان به آتش کشیده شد. در این حادثه یک مرد پناهجوی جوان اهل غنا جان خود را از دست داد و دو پناهجوی دیگر نیز مجروح شدند./دستگیری

۳۱ سال پس از این حادثه سرانجام پلیس آلمان مردی را به اتهام به آتش کشیدن این اقامتگاه دستگیر کرد. با دستور دادستانی، نیروهای ویژه پلیس صبح روز دوشنبه ۱۵ فروردین (۴ آوریل) این شخص را بازداشت کردند. به گزارش رسانه‌ها متهم در دهه ۱۹۹۰ یکی از چهره‌های شناخته‌شده نئونازی در شهر زارلوئیس بوده و در یکی از این گرو‌ه‌ها عضویت داشته است.

متهم که اینک پنجاه سال دارد از مدت‌ها پیش تحت نظر پلیس بوده، اما تا کنون بازداشت نشده بود. سال گذشته طبق حکم دادستانی خانه و محل کار او تفتیش شد. سرانجام پس از جمع‌آوری مدارک کافی برای اثبات اتهام، پلیس او را دستگیر کرد.

پلیس زارلند روز دوشنبه ضمن اقرار به سهل‌انگاری، مشکلات ساختاری و ارزیابی نادرست اطلاعات از اینکه دستگیری متهم سه دهه به طول انجامیده، عذرخواهی کرد.

گفته شده این شخص به دلیل عقاید نژادپرستانه و نفرت از خارجی‌ها این اقامتگاه را عامدانه به آتش کشیده است. در زمان وقوع حادثه ۲۱ پناهجو در این اقامتگاه سکونت داشتند. بسیاری از آنها توانستند خود را نجات دهند، اما ساموئل یبوئا کوفی، جوان ۲۷ ساله اهل غنا در شعله‌های آتش جان باخت.

دیدگاهتان را بنویسید