به گزارش CNN فارسي ، در این نشست که عصر دوشنبه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در قطر و با حضور  سید حمید سجادی، قاضی‌زاده هاشمی، فروردین، سفیر ایران در دوحه، مدیرکل حراست، سرپرست اداره کل روابط بین‌الملل وزارت ورزش و جوانان، حمید استیلی و وحید هاشمیان برگزار شد، درباره حمایت از تیم ملی تا زمان برگزاری جام جهانی به گفت‌وگو پرداخته شد.

سجادی در ابتدای این جلسه با اشاره به حضورش در اردوی تیم ملی در قطر اظهار کرد: من به بازیکنان تیم ملی هم گفتم هر آنچه لازم باشد در اختیار تیم ملی قرار خواهد گرفت. آنها فرزندان این میهن هستند و ما هم برادر و خانواده‌شان هستیم و به آنها گفتیم که به هیچ وجه نباید احساس تنهایی کنید و بدانید که کل کشور در کنارتان است.

وی با اشاره به حمایت دولت از تیم ملی گفت: هیات دولت همیشه پیگیر تیم ملی است و در راس دولت جناب آقای رییس‌جمهوری پیگیر تیم ملی هستند. ایشان نکاتی را دستور دادند که ما باید آنها را دنبال کنیم.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به حضور ایرانی‌ها در قطر همزمان با برگزاری جام جهانی گفت: نکته دیگری که به تیم ملی برنمی‌گردد و مربوط به جلسه ما با وزیر ورزش و جوانان قطر است و از سوی آقای رییس‌جمهور پیگیری می‌شود موضوع حضور هموطنان در قطر است که این موضوع هم دنبال خواهد شد.

پس از صحبتهای وزیر ورزش و جونان، حمید استیلی سرمربی تیم ملی با قدردانی از سجادی برای حضور در اردوی تیم ملی گفت: در دو مرتبه‌ای که در این سفر در اردوی تیم ملی حاضر شدید بازیکنان روحیه بسیار خوبی گرفتند. اینکه در کنار بازیکنان و کادر فنی قرار گرفتید و درد و دل‌هایشان را شنیدید بسیار ارزشمند بود. در سی سالی که در فوتبال حضور دارم، ندیدم وزیر یا مسئول ورزشی این چنین کنار اعضای تیم ملی بنشیدند و درد و دل‌ها را گوش کند. چون خود آقای وزیر ورزشی هستند درد بازیکنان را خیلی خوب متوجه می‌شوند. وقتی بازیکنان ما «الف» می‌گفتند تا آخر متوجه موضوع می‌شدند و این می‌تواند خیلی کمک‌کننده باشد.

وی افزود: برای موفقیت تیم ملی همه باید در یک راستا باشیم. یعنی هم وزارت ورزش و جوانان، هم فدراسیون فوتبال، هم مجلس باید در یک راستا باشیم. اگر جدا از هم باشیم ضربه می‌خوریم. اگر بخواهم مسائل گذشته را مرور کنیم همه در جریان هستید که بازی ما برابر کانادا هماهنگ شده بود و اصلا برنامه‌ای برای اردوی قطر نداشتیم. بازی با اکوادور هم قطعی بود و فقط محل بازی مشخص نشده بود. با السالوادور هم صحبت کرده بودیم و اینطور نبود که بدون برنامه باشیم. مربی تیم ملی از ما خواسته بود که به کانادا برویم چون سبک بازی‌اش به آمریکا خیلی نزدیک بود و این دیدار می‌توانست به کمک کند. تمام برنامه ما تا آن زمان درست بود و حتی وقتی نخست وزیر کانادا اظهارنظر کرد وزیر ورزش کانادا با آن صحبتها مخالفت کرد و گفت ورزش راهی است که ملتها را می‌تواند به هم نزدیک کند. اما بصورت یک طرفه این بازی لغو شد.

استیلی با اشاره به نیاز تیم ملی به حمایت گفت: ما بازیکنان خیلی خوبی داریم. درست است بازی با الجزایر را باختیم اما ما بازیکنان بسیار خوبی داریم. تا اردوی بعدی چهار، پنج ماه زمان داریم که می‌توانیم نقاط ضعف را برطرف کنیم. تیم ما تیم خوبی است و ان‌شاءالله با برنامه‌سازی خوب وضعیت بهتری هم پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به فرصت کوتاه تیم‌ها برای آماده‌سازی گفت: برای نخستین بار است که جام جهانی در این شرایط برگزار می‌شود. در دوره‌های قبل، پیش از جام‌های جهانی مربیان فرصت یک ماهه تا ۴۰ روزه برای آماده‌سازی داشتند اما در حال حاضر این فرصت برای تیم‌ها فراهم نیست و باید با برنامه‌ریزی ویژه تیم را آماده حضور در جام جهانی کرد.

سرپرست تیم ملی با اشاره به برنامه‌های پیش‌رو برای دیدارهای دوستانه در فیفا دی بعدی گفت: برای فیفادی سپتامبر مذاکرات آغاز شده است که بتوانیم حداکثر استفاده را از آن اردو داشته باشیم.

استیلی افزود: حضور آقای دکتر بعد از بازی تاثیر بسیار خوبی در روحیه بازیکنان داشت و آنها متوجه شدند که به هیچ وجه تیم ملی تنها نیست. وقتی ایشان از نزدیک با بازیکنان صحبت کردند اعتماد به نفس گرفتند و از این رو به آن رو شدند و متوجه شدند دولت و ملت پشت سرشان هستند.

در بخش بعدی وحید هاشمیان هم با قدردانی از وزیر ورزش و جوانان برای حضور در اردوی تیم ملی گفت: ایشان چون از جنس ورزش هستند، صحبت‌ها و نگرانی‌های مطرح شده را درک کردند و امیدوارم با حمایت‌های لازم تیم ملی در جام جهانی وضعیت خوبی داشته باشد.

هاشمیان با اشاره به تغییرات مدیریتی فدراسیون فوتبال در سه سال گذشته گفت: جام جهانی ویترینی است که همه کشورها سعی می‌کنند حضور داشته باشند. به عنوان مثال قطر میلیاردها دلار هزینه کرد که در این ویترین حضور داشته باشد. این موقعیت برای کشورمان بوجود آمده و این شانس در اختیارمان است که یکی از ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی باشیم بنابراین باید بهترین استفاده را ببریم. ما الان نیاز به حمایت داریم؛ این حمایت باید همه جانبه باشد. نه تنها وزارت ورزش و جوانان بلکه مجلس هم باید کنار ما باشد. ایرانی‌ها هر وقت در شرایط سخت قرار می‌گیرند با همدلی می‌توانند کارهای بزرگی را انجام بدهند اما حمایت مسئولان از تیم ملی باید عملی باشد.

وی افزود: دیروز که آقای سجادی در اردوی تیم ملی حاضر شدند متوجه شدند که مشکلات چقدر زیاد است. اگر بتوانیم در جام جهانی عملکرد خوبی ارائه کنیم این موضوع شادی بزرگی را به کشور می‌آورد. در این شرایطی که فدراسیون دارد وزارت ورزش و جوانان در کنار تیم ملی باشد.

محمد مهدی فروردین که برای انجام ماموریت خود در کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی به همراه دکتر قاضی‌زاده هاشمی به دوحه سفر کرده با اشاره به حضور حمید استیلی و وحید هاشمیان در این جلسه گفت: این دو چهره عصاره اخلاقی فوتبال ایران هستند و این موضوع را می‌توان از نکات قطعی قوت فوتبال ایران قلمداد کرد.

وی با اشاره به صحبت هاشمیان گفت: فوتبال تنها پدیده‌ای است که بدون دعوت می‌تواند میلیونها نفر را به خیابان‌ها بیاورد. بنظرم هر چه وقت برای ورزش و فوتبال بگذاریم کم است.

فروردین با اشاره به حضور قبلی‌اش در اردوی تیم ملی در کیش گفت: در آن شرایط که تیم ملی حتی با یک مساوی هم حذف می‌شد به آقای اسکوچیچ گفتم شما یک مشکل شیرین دارید و آن هم این است که در هر پست سه بازیکن خوب دارید بنابراین تیم ملی مشکلی به لحاظ نیروی انسانی ندارد.

وی افزود: بازیکنان تیم ملی به دنبال درآمدزایی از تیم ملی نیستند. من خودم فوتبال بازی کرده‌ام و مربی فوتبال بوده‌ام و در بدترین شرایط مقابل قدرتمندترین تیم‌ها به پیروزی رسیده‌ایم. این موضوع هم یک دلیل داشت و آن این بود که من خودم را موظف می‌دانستم شأن تیم را حفظ کنم. بازیکنان تیم ملی به پاداش نیاز ندارند اما بحث اصلی حفظ حرمت است که باید حرمت اعضای تیم ملی حفظ شود تا انگیزه‌ها از بین نرود. اینها مسائل ریزی است اما باید این مسائل را به دقت انجام داد. اینکه آقای وزیر ورزش که می‌دانم چقدر درگیر جلسات دولت هستند، در کنار تیم ملی حضور پیدا کردند قابل تقدیر است. امیدوارم روند نتیجه‌گیری تیم ملی که دوستان از جام جهانی ۹۸ استارت زدند تا امروز و دیگر تیم ملی ما مشکلی برای صعود نداریم تداوم داشته باشد اما دغدغه ما این است که چرا در فوتبال ایران نتوانستیم ثبات ایجاد کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی‌ نیز با خدا قوت به استیلی و هاشمیان به نمایندگی از تیم ملی اظهار کرد: همه ما برای موفقیت تیم ملی و شادی دل مردم کنار تیم هستیم. این دوره چون جام جهانی در قطر و نزدیکی به ایران برگزار می‌شود، پیش‌بینی این است تعداد زیادی از هموطنان برای تماشای این رقابت‌ها در این مسابقات حاضر شوند و این موضوع بازتاب زیادی خواهد داشت. حضور در جام جهانی تجربه اول ما نیست و باید از تجربیات گذشته استفاده کنیم و درس‌های خوبی را در اجرا بگیریم.

وی با اشاره به حمایت مجلس از تیم ملی گفت: تیم ملی همیشه مورد حمایت مجلس بوده و همواره دید ما منافع ملی بوده است. ما تمام قد در کنار تیم ملی هستیم. درباره کانادا هم فدراسیون خودش به جمع‌بندی رسیده بود که با این تیم بازی کند و این دیدار با مداخله مستقیم دولت کانادا لغو شد. این را فدراسیون باید پیگیری حقوقی جدی کند تا جلوی رفتارهای احتمالی مشابه را بگیریم.

هاشمی با بیان اینکه تیم ملی نیاز به بازی‌های خوب با تیم‌های قدرتمند دارد گفت: برای این منظور حمایت مالی کاملی هم وجود خواهد داشت. حاضریم همه جوره در کنار تیم ملی باشیم کمااینکه بوده‌ایم و از الان تا جام جهانی هم همچنان کنار تیم ملی خواهیم بود.

گفتنی است، وزیر ورزش و جوانان شب گذشته پس از دیدار با وزیر ورزش و جوانان قطر، حضور در اردوی تیم ملی، تماشای بازی تیم‌های ملی بسکتبال نوجوانان ایران و اندونزی و … دوحه را به مقصد تهران ترک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید