به گزارش CNN فارسی ، آخرین یکشنبه‌ای که شورای شهر تهران جلسه علنی برگزار کرد ۱۴ شهریور ماه بود؛ نهمین جلسه علنی این شورا که علیرضا زاکانی در نخستین حضور خود به عنوان شهردار تهران (پس از امضای حکمش توسط وزیر کشور) در آن حضور داشت و روز ۱۱ مهر ماه نیز چهارمین یکشنبه متوالی بود که شورای شهر تهران جلسه علنی نداشت.

یکشنبه ۲۱ شهریور ماه اعلام شد شورای شهر با فرماندهی انتظامی تهران بزرگ جلسه غیرعلنی داشته و اخبار کوتاهی از این جلسه توسط نادعلی سخنگوی شورا و ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.

یکشنبه ۲۸ شهریور ماه هیچ جلسه‌ای برگزار نشد و رئیس و تعدادی از اعضای شورا در نشست صمیمی شهردار تهران با جمعی از قهرمانان پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو حضور پیدا کردند.

یکشنبه ۴ مهر ماه جلسه برگزار نشد و علت را نبود برخی اعضای شورا برای شرکت در مراسم اربعین و حضور در کشور عراق عنوان کردند؛ روز یکشنبه ۱۱ مهرماه نیز جلسه علنی برگزار نشد و ناصر امانی از اعضای شورای شهر تهران از برگزاری جلسه هم‌اندیشی با شهردار تهران به صورت غیرعلنی خبر داد.

پیش‌تر نیز رییس شورای شهر تهران علت عدم برگزاری جلسات را دادن فرصت بیشتر به کمیسیون‌ها برای بررسی طرح‌ها و لوایح پیشنهادی و پخته شدن و آماده کردن آن‌ها برای صحن علنی عنوان کرده بود، زیرا ۱۰ جلسه از صحن شورا به ارائه گزارش معاونان و روسای سازمان‌های شهرداری محدود شده بود و علاوه بر اعتراض برخی از اعضای شورا، انتقاداتی نیز از بیرون متوجه شورای ششم شده بود.

البته روز یکشنبه، امانی، عضو شورا گفته که هیچ اجباری به برگزاری دو جلسه در هفته وجود ندارد و طبق قانون شورا می‌تواند در ماه یک یا دو جلسه برگزار کند آن هم در شرایطی که دستور جلسه خاصی وجود داشته باشد و در غیر اینصورت الزامی وجود ندارد. اظهار نظری که این گزاره را به ذهن متبادر می‌کند که در شرایطی که شورای پنجم در روز‌های آخر به ویژه جلسات چندساعته برای بررسی طرح‌ها و لوایح برگزار می‌کرد، اما موتور شورای ششمی‌ها هنوز روشن نشده است، موضوعی که احتمالا بی‌ربط به تعیین تکلیف انتصابات شهرداری تهران نیز نبود و اعضا احتمالا بعد از اتمام رایزنی‌ها برای انتخاب افراد مورد نظر خود و مشخص شدن سهم‌های هر طیف حالا با فراغ بال به ادامه کار خود می‌پردازند.

پرویز سروری، نایب رییس شورای شهر نیز در واکنش می‌گوید: من معتقدم موتور شورای ششم روشن شده، اما در حال گرم کردن است. کمیسیون‌ها موضوعات بسیار مهمی در دستور کار دارند از جمله طرح کاهش زمان صدور پروانه ساخت که همه نگاهش به مردم است؛ یعنی از منظر مردم با شهرداری حرف می‌زنیم و فکر می‌کنم بتوانیم در این زمینه به نتایج خوبی برسیم.

روز یکشنبه علیرضا نادعلی سخنگوی شورا اعلام کرد که با تدبیر رئیس شورا و پیشنهاد و تفاهمی که اعضای شورا با شهردار تهران داشتند جلسه هم اندیشی برگزار شد. پیشنهاد این است که این نوع جلسات در یک دوره تناوبی منظم برگزار شود و البته به گونه‌ای که آسیب و لطمه‌ای به جلسات علنی شورا وارد نشود و قطعا با افزایش موضوعات، جلسات علنی به روال عادی خود برگزار خواهد شد.

موضوعی که این پرسش را مطرح کرد که آیا جلسات هم‌اندیشی جایگزین جلسات صحن می‌شود؟ موضوعی که امانی نیز به آن واکنش نشان داده و گفت: فعلاً هر هفته به جای یک جلسه از صحن شورا جلسه‌ای با علیرضا زاکانی شهردار تهران به صورت هم‌اندیشی داشته باشیم که البته این لغو صحن علنی در حال حاضر موقت است و اگر تعداد دستور‌ها به آمار قابل توجهی برسد صحن شورا جایگزین هم‌اندیشی می‌شود. بنده به شخصه نظرم این است که نباید صحن شورا جایگزین هم‌اندیشی شود و هفته‌ای دو بار برگزاری صحن لازم است. البته اکنون دستور خاص و فوق‌العاده‌ای نیست برای همین هم‌اندیشی جایگزین صحن شده است.

علیرضا نادعلی، اما در واکنش به این موضوع به جامعه ۲۴ می‌گوید: این برنامه ریزی مهندس چمران با دکتر زاکانی بوده و وقت‌هایی که توانستند فراهم کنند به یکشنبه خورده، اگرنه تلقی اکثریت جمعیت ما این است که هر هفته به دو جلسه علنی لازم داریم؛ در حال حاضر دستور آماده برای آمدن داخل صحن داریم.

او ادامه می‌دهد: میل این چنینی نسبت به کم کردن وجود ندارد و نیاز هم نیست و اگر موقتی چنین اتفاقی افتاده یا می‌افتد یک بحثش به خاطر این است که مقدمات کار‌ها باید بیشتر در کمیسیون فراهم شود و بعد از آن خود به خود نیاز به بیش از دو جلسه خواهیم داشت.

سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا کمیته‌ها و کمیسیون‌ها کار خود را آغاز کرده‌اند یا نه، اظهار می‌کند: کمیته‌ها و کمیسیون‌ها برقرارند، اما در همه کمیسیون‌ها به یک اندازه تلاش و فعالیت وجود ندارد و ممکن است یکی کمتر و یکی بیشتر باشد، اما همگی تشکیل شدند و در حال بررسی دستور و کار‌های مختلف هستند. برای مثال در کمیسیون فرهنگی دستور‌هایی که از قبل در کارتابل است را بررسی کرده و در حال مشخص کردن اولویت‌هایمان هستیم؛ و در نهایت موضوع آخری که این روز‌ها درباره جلسات علنی صحن شورا مطرح می‌شود، احتمال بازگشت رویه جلسات غیرعلنی است، رویه‌ای که دوره چهارم اتفاق می‌افتاد و روز‌های سه شنبه معمولا جلسات غیرعلنی برگزار می‌شد که این موضوع در شورای پنجم منتفی و جلسات سه شنبه‌ها هم علنی شد.

اما حالا شورای ششمی‌ها با منتفی کردن جلسات روز یکشنبه شورا و هم‌اندیشی با شهردار و برگزاری یک جلسه غیرعلنی با رییس پلیس تهران بزرگ، این گمانه‌زنی را در ذهن ایجاد کرده‌اند که شورای ششم برای برگزاری جلسات غیرعلنی خیز برداشته است، موضوعی که البته پاسخ مشخصی تاکنون به آن داده نشده و از رییس شورا تا سخنگو و اعضا همه می‌گویند اتفاقات این چند وقت اخیر موقتی است.

حالا اینکه این اتفاقات موقتی ممکن است تا چهار سال طول بکشد و یا رویه‌ای برای اعضای شورای ششم جهت توجیه جلسات پشت در‌های بسته باشد، موضوعی است که روز‌های آینده مشخص خواهد شد، اما آنچه مشخص بوده این است که تصمیمات مهم در حوزه شهری اعم از انتصابات و تغییر شرایط درآمدی و … همه در این جلسات گرفته می‌شود و در جلسات صحن همچون شورای پنجم که هر روز صبح جلسات هم‌اندیشی داشتند، نمایشی از دموکراسی در برابر چشمان مردم تهران به نمایش خواهد گذاشته شد.

دیدگاهتان را بنویسید