به گزارش CNN فارسی ، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران صبح روز سه‌شنبه ۳۰ آذر از مرگ حسن ایرلو، سفیر پیشین جمهوری اسلامی بر اثر کرونا خبر داد. به گفته خطیب‌زاده او «به دلیل همکاری دیرهنگام برخی کشورها، متاسفانه در شرایط نامناسبی به کشور بازگشت و به‌رغم به کارگیری همه مراحل درمانی برای بهبود وضعیت بیماری» درگذشت.

حسن ایرلو، سفیر (پیشین) ایران در صنعا روز شنبه ۲۸ آذر (۱۸ دسامبر) به دنبال یک معافیت نادر از محاصره هوایی اعمال‌شده توسط ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از صنعا خارج شد. یک مقام ارشد عربستان در این رابطه گفت که اجازه پرواز به او در نتیجه میانجی‌گری عراق و عمان و به درخواست شورشیان حوثی یمن و با موافقت مقامات سعودی انجام گرفت.

مقامات سعودی به رهبر حوثی‌ها پیام داده بودند که عربستان اجازه ورود هواپیما به یمن برای بردن ایرلو را نخواهد داد، اما او می‌تواند با شرکت هواپیمایی عمان و یا عراق از کشور خارج شود. عربستان در مقابل از حوثی‌ها خواسته بود چندین گروگان مهم سعودی را آزاد کنند.

به نوشته وال استریت ژورنال حسن ایرلو که خود را دیپلمات جمهوری اسلامی می‌نامید برای تقویت و سازماندهی نظامی حوثی‌ها در جنگ با دولت مرکزی یمن و عربستان سعودی از سوی ایران به مناطق تحت اشغال حوثی‌ها اعزام شده بود و “حاصل کار این دیپلمات جمهوری اسلامی جز ویرانی هر چه بیشتر این کشور فقیر نبوده است.”

یک مقام منطقه‌ای یمنی نیز از او به عنوان “یک عامل تنش” و “معضل سیاسی” یاد کرده بود. او سال گذشته در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بود. مایک پمپئو، وزیر خارجه وقت آمریکا در یک توییت نوشته بود: «ایالات متحده حسن ایرلو، یک افسر نیروی قدس سپاه و یک مرکز آموزشی را که از استخدام افراد در سپاه پشتیبانی می‌کند، تحریم کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید