به گزارش CNN فارسی ، هانی فیصلی روز ۲۹ آذرماه (۲۰ دسامبر) در گفت‌وگو با خبرگزاری CNN با اشاره به «عدم امکان ورود تجار جدید ایرانی به بازار کویت»، گفت: «کویتی‌ها متاسفانه مدتی است که به تجار جدید ما ویزا نمی‌دهند و برای تجار جدید ایرانی، امکان کار کردن در این کشور فراهم نیست».

او از شیوع ویروس کرونا به عنوان دیگر عامل مهم در کاهش تجارت میان دو کشور یاد کرد و افزود که در حال حاضر «کسانی که با کویت کار می‌کنند، از قبل آنجا بوده‌اند».

او با اشاره به انجام «مکاتباتی با اتاق بازرگانی کویت»، افزود: «هنوز جواب درستی به ما نداده‌اند».

کویت در حالی از اعطای ویزا به تجار ایرانی خودداری می‌کند که به گفته آقای فیصلی، «یک خط کشتیرانی توسط یکی از شرکت‌های عضو اتاق بازرگانی ایران و کویت راه‌اندازی شده» که «از خرمشهر به کویت می‌رود و کانتینرهای یخچالی و بسیاری از بارهای فاسدشدنی از همین طریق به کویت می‌روند».

تجارت میان ایران و کویت در حالی کاهش یافته که مقام‌های دو کشور بویژه طرف‌های ایرانی بارها از تمایل خود برای افزایش مناسبات تجاری خبر داده‌اند. از جمله در فروردین ماه سال جاری، محمد ایرانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در دیدار با محمد جاسم الصقر، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع این کشور گفته بود که سفارت ایران در کویت «تلاش دارد موانع پیش روی سرمایه‌گذاران را از میان بردارد».

به تازگی، سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی، حجم صادرات ایران به کویت در هشت ماه نخست امسال را یک میلیون و ۹۱۲ هزار تن کالا به ارزش ۹۱ میلیون دلار اعلام کرده که به گفته وی، این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

این درحالی است که صادرات ایران به کویت در سال‌های گذشته، چندین برابر رقم کنونی بوده است. از جمله طبق آمارهای رسمی، حجم صادرات ایران به کویت تنها در هشت ماه نخست سال ۱۳۹۷ بیش از ۱۸۴ میلیون دلار اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید