به گزارش CNN فارسی ،‌ از ابتدای فرآیند واکسیناسیون تاکنون برخی موارد ابتلا به عفونت در افرادی که کاملاً واکسینه شده‌اند، گزارش شده است. اما داده‌های آماری نشان می‌دهد خطر موارد ابتلا برای افراد واکسینه‌شده بسیار ناچیز است؛ به طور بالقوه یک مورد در ۵ هزار تن. علاوه بر این، خطر بستری شدن در اثر ابتلا به کووید۱۹ پس از واکسیناسیون نیز بسیار اندک است، یعنی حدود ۵ مورد در ۱۰۰ هزار نفر. نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که واکسینه نشده‌اند در مقایسه با افرادی که کاملاً واکسینه شده‌اند پنج برابر بیشتر به COVID-۱۹ مبتلا می‌شوند.

با توجه به داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) نیز خطر بستری شدن یا مرگ ناشی از کووید۱۹ برای افراد واکسینه شده به میزان قابل توجهی کمتر است. با این حال، CDC همچنین تأکید می‌کند که هیچ واکسنی ۱۰۰ درصد موثر نیست. در بسیاری از افرادی که کاملاً واکسینه شده اند، به اصطلاح “عفونت‌های موفقیت‌آمیز” گزارش شده است. در موارد بسیار نادر، برخی از افراد واکسینه شده در بیمارستان بستری شده یا پس از ابتلا به کووید۱۹ فوت کرده‌اند.

اما آیا واقعاً باید نگران بیماری کووید۱۹ بعد از واکسیناسیون باشیم؟ شریف النهال، مدیرعامل بیمارستان دانشگاهی در نیوجرسی به Healthline در این زمینه تاکید کرد: ابتدا به ساکن، واکسیناسیون یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای محافظت در برابر ویروس انجام دهید. واکسیناسیون کامل به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد و خطر بستری‌شدن و مرگ را به میزان زیادی کاهش می دهد. در چند هفته گذشته برای اولین بار شاهد عفونت‌های موفقیت آمیزی بوده‌ایم که برخی از آنها حتی منجر به مرگ شده است. اما این خطر هنوز برای افراد واکسینه بسیار کم است.

افرادی که واکسینه شده در مقایسه با افرادی که واکسینه نشده‌اند، پنج برابر کمتر در معرض ابتلا به COVID-۱۹ هستند. این افراد ۱۰ برابر کمتر در بیمارستان بستری شده و بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. در گزارش اخیر نیویورک‌تایمز برآورد شده که برای اکثر افراد واکسینه شده، خطر ابتلا به عفونت‌های موفقیت آمیز حدود یک در ۵ هزار نفر است. در مناطقی با سرعت انتقال پایین، این میزان یک در ۱۰ هزار تن است.

کارشناسان و پزشکان می‌گویند آنچه ما اکنون بعنوان مشکل و نگرانی می‌بینیم تأثیرات کاهش ایمنی در برابر واکسیناسیون و نوع دلتا است – که دو برابر ویروس اصلی، عفونی است. این دو چیز است که در حال حاضر مشکل ایجاد می کند.در عین حال، خطر بستری شدن و مرگ پس از واکسیناسیون هنوز ناچیز است.

تجزیه و تحلیل اعداد خام در مورد میزان واکسیناسیون و عفونت‌های پس از واکسیناسیون نشان می‌دهد که واکسن‌های کووید۱۹ چقدر در محافظت در برابر بستری‌شدن و مرگ موثر است. تا تاریخ ۷ سپتامبر، بیش از ۱۷۶ میلیون نفر در ایالات‌متحده به طور کامل علیه کرونا واکسینه شده‌اند. بر اساس اطلاعات CDC ، تعداد افراد واکسینه شده که در بیمارستان بستری شده یا در اثر این بیماری فوت کرده‌اند، بخش کوچکی از این تعداد است. در مجموع ۱۱۴۴۰ نفر پس از واکسیناسیون به دلیل COVID-۱۹ در بیمارستان بستری شدند. با این حال، ۲۴۹۱ نفر از این افراد هیچ علائمی نداشته یا به دلیل بیماری دیگری در بیمارستان بستری بودند.

این بدان معناست که ۸۹۴۹ نفر پس از واکسیناسیون به دلیل علائم کرونا در بیمارستان بستری شدند؛ یعنی خطر بستری‌شدن پس از واکسیناسیون ۰.۰۰۰۰۵ درصد است!

دیدگاهتان را بنویسید