به گزارش CNN فارسی، به نظر می‌رسد موج ششم پاندمی کرونا در ایران که با شیوع گسترده سویه اومیکرون همراه بود، تقریبا با همان سرعتی که اوج گرفت وارد یک روند نزولی شده است.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت دوشنبه، ۱۶ اسفند اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته شش هزار و ۴۲۶ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا در سرتاسر ایران شناسایی شد.

دوشنبه گذشته شمار مبتلایان جدید طی یک شبانه‌روز نزدیک به ۱۱ هزار نفر و یک هفته پیشتر فراتر از ۱۹ هزار نفر بود.

کاهش موارد بستری و بیماران بدحال

بر پایه آمار رسمی، سیر نزولی شاخص‌های کرونایی در ایران در کاهش آمار مربوط به بستری و شمار مبتلایان بدحالی که به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده‌اند نیز آشکار است.

وزارت بهداشت تعداد بیماران مبتلا به بیماری کووید۱۹ را که در شبانه‌روز گذشته در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده‌اند سه هزار و ۵۷۲ نفر اعلام کرد.

در اوج موج ششم پاندمی در پایان بهمن ماه پس از حدود چهارماه شمار مبتلایان بدحال کرونایی از مرز چهار هزار نفر گذشت و در چند روز گذشته این تعداد دیگر به این حد نرسیده است.

در شبانه‌روز گذشته ۱۶۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. شمار قربانیان کرونا نیز در روزهای گذشته با نوسان‌هایی رو به کاهش بوده اما سیر نزولی این شاخص مانند موارد جدید ابتلا نیست.

به طور معمول قربانیان بیماری کووید۱۹ کسانی هستند که دو تا سه هفته پیش مبتلا شده‌اند و به همین دلیل کاهش موارد مرگ با چند هفته فاصله به نسبت کم شدن موارد ابتلا رخ می‌دهد.

مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی کرونا با بیان این که آمارها در زمینه مبتلایان امیکرون “شدیدا رو به افول” است ابراز امیدواری کرد که موارد ابتلا و مرگ در روزهای آینده کم‌تر هم بشود.

هشدار نسبت به شرایط متفاوت پس از نوروز

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مردانی دوشنبه ۱۶ اسفند با اشاره به در پیش بودن ایام نوروز هشدار داد: «ممکن است شرایط پس از نوروز متفاوت شود، اما توصیه اکید ما به مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. نمی‌توانیم بگوییم مردم به سفر نروند اما باید در این سفرها هم اولویت را موضوع سلامت خود قرار دهند.»

افزایش ترددها به خاطر خریدهای پیش از سال نو و مهم‌تر از آن شروع دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی این نگرانی را به وجود آورده که پیش از فروکش کردن کامل موج ششم پاندمی کرونا در ایران موج دیگری آغاز شود.

این نگرانی، به خصوص در شهرها و مناطقی که از مقصدهای اصلی سفرهای نوروزی به شمار می‌روند بسیار جدی‌تر است.

یکی از ویژگی‌های شهرهای زیارتی مانند مشهد یا استان‌های شمال ایران که هر سال میزبان میلیون‌ها مسافر نوروزی هستند، وجود اقامتگاه‌های غیررسمی است که کنترل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در آنها ساده نیست.

نگرانی از “موج سهمگین” کرونا پس از نوروز

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌گوید: «هیچ تضمینی وجود ندارد که پروتکل‌ها در نوروز ۱۴۰۱ در مشهد رعایت شود. از همین رو نگرانیم موج سهمگینی آغاز و پیک هفتم به پیک ششم متصل شود.»

محمد پهلوان ۱۶ اسفند به ایسنا گفت، برای پیشگیری از این وضعیت یکی از مسائلی که مدنظر ستاد مقابله با کرونای کشوری و استانی قرار دارد، اجباری کردن دریافت دوز سوم واکسن برای مسافران است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، ایمان قربانی، مشاور فرماندار تهران هفته پیش گفته بود: «بر اساس ابلاغ  ستاد ملی کرونا مسافران نوروزی حتماً باید دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده باشند تا امکان تردد بین شهری داشته باشند و ملاک سفر نوروزی بر ثبت پلاک خودرو بوده و سرنشینان خودرو ملاک نیستند.»

دریافت دوز سوم واکسن شرط سفر؟

شرط دریافت سه دوز واکسن کرونا برای مسافرت‌های نوروزی اگر جدی گرفته شود، بخش بزرگی از شهروندان ایران را با مشکل روبرو می‌کند.

بر پایه اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت از جمعیت ۸۵ میلیون نفری ایران تا کنون اندکی بیش از ۲۴ میلیون و ۱۸۸ هزار نفر دوز سوم واکسن را دریافت کرده‌اند.

با توجه به کند شدن روند واکسیناسیون در هفته‌های اخیر انتظار نمی‌رود در کمتر از دو هفته‌ای که به آغاز سال جدید باقی ‌مانده شمار کسانی که دوز سوم واکسن را هم دریافت کرده باشند جهش قابل توجهی کند.

در شبانه‌روز گذشته اندکی کمتر از ۳۴۸ هزار دوز واکسن در سرتاسر ایران تزریق شده است. این آمار در بسیاری از روزهای هفته‌های گذشته کمتر از ۲۰۰ هزار دوز هم بوده است.

به گفته محمد پهلوان، از جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد فقط ۳۲ درصد از شهروندان بالای ۱۸ سال دوز سوم واکسن را دریافت کرده‌اند و بیش از یک میلیون نفر در نوبت تعیین شده برای دریافت دوز سوم مراجعه نکرده‌اند.

ظاهرا بر همین اساس علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران روز گذشته گفت، کسانی که فقط دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند نیز با ارائه تست منفی پی‌سی‌آر می‌توانند سفر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید