به گزارش CNN فارسی ، وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۳ آبان (۴ نوامبر) از صدور اجازه فروش موشک هوا به هوا به عربستان خبر داد. این وزارتخانه اعلام کرد که در این رابطه کنگره را نیز مطلع کرده است.

مقامات وزارت خارجه آمریکا تاکید کردند که این موشک‌ها دفاعی هستند و در برابر حملات شبه‌نظامیان حوثی علیه عربستان بکار گرفته خواهند شد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در فوریه ۲۰۲۱ اندکی پس از شروع کار خود اعلام کرده بود آمریکا در جنگ یمن عملیات تهاجمی انجام نخواهد داد و از فروش تسلیحات به عربستان حمایت نخواهد کرد.

جنگ داخلی در یمن از سال ۲۰۱۵ ادامه دارد. ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی برای بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن می‌جنگد.

دولت عبد ربه منصور هادی از طرف سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده و به کمک ائتلاف عربی علیه شورشیان شیعه حوثی که از طرف ایران حمایت می‌شوند، می‌جنگد.

بسیاری جنگ خانمان‌سوزیمن را یک جنگ نیابتی میان ایران و عربستان سعودی می‌دانند. عربستان سعودی تلاش می‌کند مانع نفوذ ایران در کشورهای منطقه شود. این کشور به طور سنتی متحد آمریکا محسوب می‌شود.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا  در مقایسه با سلف خود، دونالد ترامپ، بیشتر از عربستان سعودی انتقاد می‌کند.

با این حال وزارت خارجه آمریکا گفته است موشک هوا به هوا AIM-120 AMRAAM (آمرام) و تجهیزات مرتبط به عربستان تحویل داده خواهد شد.

به گفته مقامات وزارت خارجه آمریکا فروش این موشک‌ها به عربستان با وعده دولت بایدن مطابقت دارد که گفته بود درگیری در یمن را به صورت دیپلماتیک حل خواهد کرد. آمریکا در عین حال می‌خواهد عربستان بتواند در مقابل حملات حوثی‌های تحت حمایت ایران از خود دفاع کند.

طبق قانون کنترل صادرات تسلیحات آمریکا، فروش تسلیحات مهم بیش از یک حجم معین به کشورهایی مانند عربستان سعودی  باید رسما به کنگره گزارش شود.

کنگره نیز یک ماه مهلت دارد گزارش فروش تسلیحات را بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید