به گزارش CNN فارسي ، شرایط اقتصادی جامعه به شدت نگرانی‌ها را افزایش داده است. در حالی که پرونده احیای برجام بلاتکلیف مانده و تحریم‌ها فشار بسیاری بر مردم وارده کرده، روند افزایش قیمت کالاهای اساسی ادامه یافته است. ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص یارانه مسائل کلیدی مثل بنزین، دارو و نان گفت: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود. اما شیوه پرداخت یارانه آن‌ها عادلانه می‌شود. امروز یارانه دارو به جای هزینه شدن برای تولید به شرکت‌های وارد کننده تخصیص می‌یابد. این بدان معناست که عملاً به شرکت‌های واردکننده رانت می‌دهیم تا از خارج دارو وارد کنند و این روندی اشتباه است.

ابوترابی با بیان اینکه شیوه به این صورت می‌شود که به بیمه یارانه پرداخت می‌شود و با نسخه الکترونیک به بیمار از آن پس به دارو تعلق می‌گیرد، توضیح داد: ۲۰ درصد داروها با ارز ۴۲۰۰هزار تومانی از خارج کشور وارد می‌شود. پس از آن به کشورهای همسایه از ایران با قیمت جهانی قاچاق می‌شود. پس می‌توانیم از این ۲۰ تا ۲۵ درصد داروی قاچاق جلوگیری کنیم. در واقع به جای اینکه واردکننده یارانه بگیرد به حلقه آخر یعنی بیمار داده می‌شود.

ابوترابی درباره یارانه نان عنوان کرد: یارانه نان باقی می‌ماند. در واقع کارت یارانه‌ها در حساب نانوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما همان پول قبلی پرداخت می‌شود. پس به جای حلقه وسط که معمولاً مشخص نبود و منجر به فساد می‌شد، در این روش یارانه آرد را به مصرف‌کننده که حلقه آخر است، تعلق می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید