به گزارش CNN فارسی، حمله سایبری باعث شده تا تویوتا کارخانه‌های خود در ژاپن را تعطیل کند که گفته می‌شود این امر روی تولید ۱۳ هزار خودرو توسط این شرکت خودروساز تاثیرگذار خواهد بود. البته هدف این حمله خود تویوتا نبوده و یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات پلاستیکی و الکترونیکی آن بوده است.

هنوز مشخص نیست که مسئول این حمله چه گروه یا سازمانی بوده است و «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن به خبرنگاران اعلام کرد که دولت در حال تحقیق در این مورد است. او درباره احتمال وقوع حمله توسط گروه‌های روسی گفت: «پیش از بررسی دقیق، دشوار است که بگوییم این حمله ارتباطی با روسیه دارد یا خیر.»

تاثیر تحریم روسیه بر حملات سایبری تویوتا؟

پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین، ایالات متحده و دیگر متحدان غربی تحریم‌های مالی سختی علیه روسیه تنظیم کردند و ژاپن نیز از آن‌ها حمایت کرد. به عنوان مثال، این کشور حمایت خود از مسدود کردن برخی بانک‌های روسی از دسترسی به سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت را اعلام کرد و همچنین از تصمیم خود برای کمک ۱۰۰ میلیون دلاری به اوکراین خبر داده است.

تویوتا در بیانیه خود اعلام کرد حمله‌ای که به تامین‌کننده صنایع کوجیما وارد شده، این خودروساز را مجبور به تعلیق ۲۸ خط مونتاژ در ۱۴ کارخانه کرده است. با این حال در بیانیه این شرکت آمده است:

ما به همکاری با تامین کنندگان خود در تقویت زنجیره تامین ادامه خواهید داد و تمام تلاش خود را برای تحویل خودروها در اسرع وقت به مشتریان انجام خواهیم داد.

صنعت خودرو هم اکنون با بحران‌های زیادی از جمله کمبود جهان تراشه‌های نیمه‌هادی روبرو است که این امر روی عرضه دستگاه‌ها تاثیرگذار است. نتیجه این امر نیز باعث افزایش بی‌سابقه قیمت خودرو برای مشتریان و همچنین اختلالات در زنجیره تامین می‌شود. تویوتا به عنوان بزرگترین خودروساز جهان، اخیرا اعلام کرده بود که انتظار دارد هدف تولید سالانه ۹ میلیون خودرو را از دست بدهد، زیرا کمبود تراشه بر توانایی آن برای افزایش تولید تاثیرگذار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید