به گزارش CNN فارسی، وی همچنین در پیامی به زبان فارسی از زائران ایرانی خواست به قوانین عراق احترام بگذارند و گفت: آنها باید به نظم، قواعد عمومی و قوانین عراق پایبند باشند._ مقتدی

مقتدی صدر نوشت: مهمان باید با یک نظم سطح بالا و با مجوز رسمی و گذرنامه، با احترام به مقامات ذی‌صلاح، نیروهای امنیتی و قوانین و احترام به کشور میزبان، به ویژه با توجه به استقبال عراق از تعداد میلیونی در زیارت اربعین کربلا و وفات پیامبر اعظم در نجف اشرف وارد شود.

رهبر جریان صدری‌های عراق که مخالف نفوذ جمهوری اسلامی در این کشور است همچنین از دولت عراق خواست همانند عربستان سعودی و ایران، خارج از توان خود به زائران خارجی اجازه ورود به کشور ندهد.

او از مقام‌های محلی کربلا نیز خواست امنیت این شهر و پست‌های بازرسی را فقط به نیروهای امنیتی بسپارند و نه دیگران، مانند حشدالشعبی تحت حمایت جمهوری اسلامی.

مقتدی صدر در بیانیه خود همچنین نوشت که این توصیه‌هایش به این معنا نیست که او با مفسدان زیر یک خیمه گرد هم می‌آید.

درگیری‌های اخیر در عراق که حدود سی کشته برجای گذاشت، در آستانه برگزاری مراسم اربعین موجب شد که جمهوری اسلامی مرزهای ایران و عراق را ببندد، اما بلافاصله حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، وعده داد که «اربعین امسال باشکوه‌تر از همیشه» خواهد بود.

جمهوری اسلامی پس از سقوط صدام حسین، شهروندان ایرانی را برای سفر به عراق در روز اربعین به طور فزاینده تشویق کرده تا از جمعیت حاضر در این مراسم برای نشان دادن میزان نفوذ خود در عراق استفاده کند.

به عنوان نمونه، دولت ایران روز شنبه در تازه‌ترین تلاش برای تشویق شیعیان برای حضور در مراسم پیاده‌روی اربعین اعلام کرد که در مسیر کربلا به نجف اینترنت رایگان ارائه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید