به گزارش CNN فارسی ، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرد این کشور پیشنهادات خود را در خصوص تضمین‌های امینتی به آمریکا ارائه داده و اکنون آماده است تا آن‌ها را به صورت علنی مورد بحث قرار دهد.

کرملین با اشاره به گفت‌وگوی مجازی میان «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهور روسیه و «شی جین پینگ» همتای چینی‌اش اعلام کرد: پوتین و شی، در دیدار مجازی خود توافق کردند یک مکانیسم ارتباط مالی مستقل ایجاد کنند که از دیگر کشور‌ها تاثیر نپذیرد. دو طرف در طول مذاکرات تاکید کردند که توافق آکوس میان آمریکا، انگلیس و استرالیا توازن هسته‌ای را تضعیف می‌کند.

رییس جمهور چین همچنین بر حمایت خود از ابتکار روسیه در زمینه تضمین‌های امنیتی تاکید کرد.

که مسکو پکن را در خصوص پیشرفت تماس‌های خود با واشنگتن و ناتو درباره تضمین‌های امنیتی در جریان گذاشته‌ایم. همچنین  پوتین و رییس جمهور چین از تحرکات واشنگتن در تغییر نقشه محدوده آسیای شرقی و اقیانوسیه ابراز نگرانی کردند.

بر اساس گزارش منابع روسی رییس‌جمهور چین بعد از سخنان پوتین و قرار گرفتن در جریان آخرین تحولات اتفاق افتاده میان روسیه و ناتو از مسکو و از ابتکار پوتین برای انجام مذاکرات با کشور‌های عضو ناتو حمایت کرده و اعلام کرد پکن نگرانی‌های مسکو را درک می‌کند.

در همین راستا سرگئی ریابکوف، معاون وزیرخارجه روسیه اظهار نظر مقامات آمریکایی درباره اعزام نظامیانشان به شرق اروپا تاکید کرد:« این سخنان سبب افزایش اظهار نظر‌های تنفرآمیز و احساسات ضد روسی می‌شود. اظهار نظر‌های کاخ سفید موجب می‌شود تا حس انتقامجویی مقامات اوکراین تقویت شود.»

سخنان ریابکوف واکنشی به اظهار نظر جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید است که گفته بود اگر شرایط در موضوع اوکراین پرتنش شود، واشنگتن امکان اعزام نظامیان خود به شرق اروپا را بررسی می‌کند. ریابکوف ساعاتی قبل از دیدارش با کارن دانفرید، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در مسکو اظهار داشت که انتظار می‌رود واشنگتن پیشنهاد‌های مسکو را درباره ضرورت تضمین‌های امنیتی برای توسعه نیافتن مسکو در شرق، مورد توجه قرار دهد.

رییس‌جمهور روسیه امروز (چهارشنبه) با همتای چینی خود به صورت مجازی گفت‌وگو کرد و روابط مسکو_پکن را یک الگوی واقعی برای قرن بیست‌ویکم خواند. پوتین همچنین بعد از تحریم المپیک زمستانی پکن از سوی چندین کشور از جمله آمریکا اعلام کرد در افتتاحیه این بازی‌ها شرکت خواهد کرد، زیرا با سیاسی کردن ورزش مخالف است.

دیدگاهتان را بنویسید