به گزارش CNN فارسی، صدراعظم آلمان در یک پیام توئیتری با “وحشتناک” خواندن مرگ مهسا امینی زمانی که در بازداشت ماموران پلیس بود، نوشته است: «قربانیان تظاهرات و اعتراضاتی که زنان شجاع در ایران به پیش می‌برند مرا تحت تاثیر قرار ذاد‌ه‌اند. مهم نیست در کجای دنیا، اما زنان باید بتوانند مطابق اراده و خواست خود زندگی کنند، بدون آن که ترس جان و هستی خود را داشته باشند.»

پیش از این نیز برخی دیگر از مقامات رسمی دولت آلمان نسبت به اعتراضات اخیر در ایران و مرگ مهسا امینی اظهارنظر کرده بودند.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، روز پنجشنبه۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل  “برخورد خشونت‌بار با زنان شجاع ایران را تهاجم به حقوق بشر” توصیف کرده وگفته بود، زمانی که زنان امنیت نداشته باشند، کل جامعه فاقد ایمنی و امنیت است.

بربوک با تاکید بر این که رفتار جمهوری اسلامی با زنان نقض حقوق آنهاست، تاکید کرده بود که “آلمان در کنار زنان شجاع ایران ایستاده است.”

مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله کرد ایرانی هفته گذشته به  عنوان “بدحجابی”  توسط ماموران گشت ارشد بازداشت و به یکی از مراکز نیروی انتظامی در خیابان وزرای تهران منتقل شد.

او که به گفته والدینش هیچ بیماری زمینه‌ای و اختلال جسمی نداشت، در بازداشتگاه به اغما رفت  پس از دو روز در بیمارستان جان باخت.

ابهامات و اتهامات در باره بدرفتاریی‌هایی که در جریان انتقال او به مرکز نیروی انتظامی مطرح شده به علاوه کاستی‌ها و تسامح‌ها در انتقال سریع او به بیمارستان و نیز ابهامات و تناقض‌گویی‌ها در اظهارات مقام‌های مسئول انتظامی و مسئولان پزشکی قانونی  همه و همه خشم عمومی را به دنبال داشته و مسئله حجاب اجباری و نقض حقوق زنان را به موضوع محوری تظاهرات و اعتراض‌های جاری در ایران بدل کرده است.

علاوه بر مقامات رسمی آلمان، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل، اتحادیه اروپا، بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری و سیاستمداران به‌نام کشورهای مختلف دیگر نیز در مورد مرگ مهسا امینی و اعتراضات اخیر ایران اظهارنظر کرده‌اند.

ساعاتی پیش از انتشار توئیت صدراعظم آلمان، سخنگوی وزارت خارجه این کشور نیز با ابراز نگرانی از وضعیت موجود در ایران گفت که «آنچه در حال حاضر مهم است، بررسی سریع و فوری پرونده مرگ مهسا امینی است.»

هبه‌اشترایت در ادامه صحبت‌های خود گفت دولت آلمان با درخواست ندی الناشف، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل موافقت کرده که خواهان شفا‌ف‌سازی و تحقیق بی‌طرفانه توسط یک نهاد مستقل و صالح در پرونده مرگ مهسا امینی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید