جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان) در یادداشتی به وزارت امور خارجه ایالات متحده تصریح کرد، نفت به میزان کافی در بازارهای جهانی عرضه می‌شود و از این رو کشورهای خریدار می‌توانند میزان خرید نفت از ایران را کاهش دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز کاخ سفید وظیفه دارد، هر شش ماه یکبار تأیید کند، میزان عرضه نفت در بازارها‌ی جهانی به میزانی کافی است که بتوان تحریم‌هایی را که از سال ۲۰۱۲ در دوران دولت اوباما علیه جمهوری اسلامی وضع و اعمال شده، حفظ کرد.

جو بایدن در یادداشت خود به وزارت خارجه ایالات متحده همچنین تأکید کرده است: «بنا بر تصمیم‌های پیشین، نفت و فرآورده‌های نفتی از کشورهای تولید‌کننده به غیر از ایران به میزان کافی به بازارهای جهانی عرضه می‌شود تا امکان کاهش چشمگیر خرید نفت و محصولات نفتی از ایران توسط مؤسسات مالی فراهم گردد.»

گزارش در مورد یاداشت رئیس جمهوری آمریکا به وزارت خارجه این کشور در آستانه کنفرانسی منتشر شده که قرار است دوشنبه آینده (۱۵ نوامبر / ۲۴ آبان) به شکل ویدیویی میان جو بایدن و همتای چینی او، شی جین پینگ انجام گیرد.

بنا بر گزارش رویترز چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران محسوب می‌شود و در سه ماه گذشته روزی ۵۰۰ هزار بشکه نفت از جمهوری اسلامی خریداری کرده است.

چین خرید نفت از ایران در سال جاری را علیرغم تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ادامه داده است.

آمریکا در صورت اعمال تحریم‌ها می‌تواند دسترسی شرکت‌های ناقض این تحریم‌ها به اقتصاد و بازارهای مالی ایالات متحده را قطع کند.

این حالی است که به نوشته رویترز دولت بایدن در آستانه برگزاری دور تازه مذاکرات احیای برجام در وین که دور هفتم محسوب می‌شود، از اعمال تحریم‌های نفتی علیه شرکت‌های چینی خودداری می‌کند.

خبرگزاری رویترز به‌تازگی با تکیه بر اطلاعات و آمار موجود از شرکت “تانکرترکرز” و دیگر شرکت‌های بازرگانی گزارشی در باره معاملات نفتی میان ایران و چین منتشر کرده بود. “تانکرترکرز” تردد نفتکش‌ها را رصد می‌کند.

به نوشته رویترز نفت خام صادراتی جمهوری اسلامی به چین با تخفیفی ویژه در اختیار مشتریان آن کشور قرار می‌گیرد و عملا از مخاطرات مالی نشای از مجازات‌های مربوط به تحریم‌های ثانوی آمریکا می‌کاهد.

این معاملات نفتی از سوی دیگر این شرایط را فراهم آورده که اقتصاد ایران بتواند در برابر تحریم‌های گسترده آمریکا داوم بیاورد.

رویترز به نقل از سایت “تانکرترکرز” میزان درآمد مالی جمهوری اسلامی از فروش نفت خام خود به چین را یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در ماه برآورد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید