به گزارش CNN فارسی جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده ارشد اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران موسوم به «برجام»، می‌گوید نسخه فعلی توافق «بهترین گزینه ممکن» است، و حکومت ایران پیشنهادی بهتر از آنچه ارائه شده دریافت نخواهد کرد.

بورل در مقاله‌ای برای روزنامه «فایننشال تایمز» نوشت که به نظر وی پس از گذشت بیش از یک سال از آغاز مذاکرات، طرفین به بهترین معامله ممکن رسیده‌اند، و او به عنوان تسهیل‌کننده این مذاکرات، معامله را امکان‌پذیر می‌داند.

بورل گفت که روز سه‌شنبه پیش‌نویس متن توافق را به طرفین ارائه داده است، و از آنها خواسته برای جلوگیری از یک «بحران اتمی خطرناک» آن را بپذیرند، و در عین حال تاکید کرد که امکان «کوتاه آمدن» به طرز چشمگیری از بین رفته است.

به گفته این دیپلمات اروپایی: «توافقی که روی میز است، توافق کامل و جامعی نیست، ولی در حد ممکن تمام دغدغه‌ها را در نظر می‌گیرد، و شامل نتایج سخت به‌دست‌آمده برای همه طرف‌های معامله است.»

بورل در نهایت از طرفین مذاکره خواست تا این «فرصت بی‌نظیر» برای «پیروزی» را قدر بدانند، و «پتانسیل بزرگ»ی که معاملهٔ اجراشده آزاد می‌کند را هدر ندهند، و اصرار کرد که او هیچ «آلترناتیو جامع یا مؤثر» دیگری نمی‌بیند.

مذاکرات احیای «برجام» از چند ماه قبل، پس از آنکه حکومت ایران خواستار حذف سپاه پاسداران از فهرست نیروهای تروریستی تحت تعقیب ایالات متحده شد، متوقف شد و از آن زمان چندین تلاش اروپایی برای میانجی‌گری ناکام مانده است.

در همین حال، بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل روز سه‌شنبه به قدرت‌های جهانی هشدار داد که حضور مقامات ایران در مذاکرات تنها یک «تاکتیک تاخیری» برای پیشبرد برنامه اتمی این کشور است، و تهدید کرد که اسرائیل این توانایی را دارد که به برنامه هسته‌ای ایران «آسیب جدی» بزند و آن را به تأخیر بیندازد.

دیدگاهتان را بنویسید