به گزارش CNN فارسی زمین‌لرزه اول در ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه به وقت محلی با قدرت ۶.۴ به وقوع پیوست و متعاقب آن زمین‌لرزه دوم در کمتر دو دقیقه و با قدرت ۶.۳ استان هرمزگان را لرزاند.

براساس گزارش‌های محلی تاکنون پس لرزه‌ای به بزرگی ۳.۳ نیز بوقوع پیوسته و شمار پس لرزه‌ها از دیروز به ۴۴ رسیده است.

فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان اعلام کرد که تا ظهر امروز به وقت ایران، در اثر این زمین لرزه‌ها دست‌کم یک کشته و ۱۰۴ نفر مصدوم شده‌اند.

به گفته خانم نوروزیان دست‌کم ۹ نفر از مصدومان این حادثه بستری شده‌اند.

تنها قربانی این زمین لرزه‌ها بر اثر سقوط تیر چراغ برق در بندرعباس جان خود را از دست داده است.

زمین‌لرزه‌های دیروز در استان‌ کرمان و جزیره کیش نیز احساس شده بود.

خبرگزاری تسنیم هم گزارش کرده که ۱۳۷ روستا تحت تاثیر این زلزله‌ها قرار گرفته‌ و ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که میزان خسارات وارده به برخی خانه‌های روستایی تا ۱۰۰ درصد بوده است.

بخشدار فین هم اعلام کرد که در اثر زلزله خسارت بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد به برخی خانه‌های مسکونی این منطقه خسارت وارد شده است.

اما مهرداد حسن‌زاده، مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت که ۷۰ درصد خانه‌های مسکونی در شهر فین بندرعباس به طور کامل تخریب شده است.

به گفته وی “بیشترین خسارت‌ها به روستا‌های گیشان غربی، آب شیرین، رودشور، ذورتو پائین و بالا وارد شده است”.

بنابر اعلام وزارت نیرو ایران “برق ۱۸۲ نقطه در بندرعباس و حوالی این شهرستان بر اثر زلزله دچار آسیب و خسارت” شده بود که اکنون به حالت قبل از زلزله بازگشته است.

یوسف عابدینی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هرمزگان هم گفته است که مسیر روستای بوندر دهستان خورگو از توابع شهرستان بندرعباس بسته شده اما رفت و آمد در بقیه راه‌های هرمزگان برقرار است.

با این حال باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیمای دولتی ایران در ویدیویی نسبت به نابسمانی در توزیع چادرهای اسکان در منطقه زلزله‌زده فین انتقاد کرده است.

محمد مخبر، معاون رئیس جمهور ایران شب گذشته در مناطق زلزله زده حضور یافت و به نوشته رسانه‌های ایران از این مناطق بازدید کرده و با مصدومان گفتگو کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید