به گزارش CNN فارسی ، این در حالیست که مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد در جلسه اضطراری ستاد کرونا که امروز با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، شناسایی یک مورد سویه اومیکرون کرونا در ایران تایید شد.

دکتر طبرسی تاکید کرد: با سرعت انتقال اومیکرون، نقشه آبی کرونایی کشور خیلی زود به رنگ قرمز تبدیل خواهد شد. توصیه من این است که نه افرادی که در ایران هستند، به اروپا سفر کنند و افرادی هم که قصد آمدن به ایران را دارند، با این شرایط نیایند. به هر حال این نگرانی جدی است.

طبرسی افزود: برای اُمیکرون فرصت ۱۰۰ روزه دلتا را هم نداریم، بلکه ۱۷ روز وقت داریم. اگر امروز شناسایی شد ۱۷ روز دیگر با موج امیکرون مواجه خواهیم شد. اگر قرار است مرزی را ببندیم، محدودیت می‌خواهیم ایجاد کنیم و… الان وقتش است.

همزمان رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد اولین مورد ابتلا به اومیکرون، سویه جدید ویروس کرونا، تشخیص قطعی داده شده است. او در مصاحبه با شبکه خبر گفت “مورد شناسایی شده، هموطنی است که به تازگی از یکی از کشورهای همسایه به کشور بازگشته است.”

این مقام وزارت بهداشت همچنین تایید کرد که چند فرد دیگر نیز مشکوک به ابتلا به اومیکرون هستند که تمامی آنها “تحت مراقبت قرار دارند”.

سازمان بهداشت جهانی، اومیکرون را به عنوان “سویه نگران‌کننده” طبقه‌بندی کرده و این باور وجود دارد جهشی که این‌بار در ویروس کرونا رخ داده موجب شده تا انتقال آن بسیار سریع‌تر از نسخه‌های قبلی باشد.

محققان در سراسر جهان در حال گردآوری داده‌های مربوط به سویه اومیکرون هستند. سویه اومیکرون جهش یافته‌ترین سویه ویروس کرونا است که تاکنون کشف شده است.

کارشناسان هنوز نمی‌دانند شیوع وسیع اومیکرون چه تاثیری بر بیمارستان‌ها خواهد داشت اما حتی اگر شدت آن نصف سویه دلتا باشد، شمار قابل‌توجهی در بیمارستان بستری خواهند شد و جان خواهند باخت.

دیدگاهتان را بنویسید