به گزارش CNN فارسي ، در ادامه سخنان متناقض مقامات ورزشی ایران درباره غرامت لغو بازی ایران و کانادا، مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال تأیید کرد که در قرارداد، طرفین اجازه لغو بازی در شرایط غیرمترقبه را داشته‌اند.

محمد جواد پاینده، مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال، در عین حال گفت که «بهانه کانادا» برای لغو بازی، شامل شرایط غیرمترقبه که در قرارداد ذکر شده است، نمی‌شود.

او توضیح بیشتری در این باره نداد و مقام‌های ورزشی ایران اعلام کرده‌اند این قرارداد محرمانه است.

پس از شکل گرفتن موجی از اعتراض‌ها به بازی دوستانه تیم‌های ملی فوتبال ایران و کانادا که حول محور دادخواهی هواپیمای اوکراینی شکل گرفت، فدراسیون فوتبال کانادا این بازی را لغو و اعلام کرد: «شرایط ژئوپولیتیک غیرقابل دفاع میزبانی از ایران به قدری اختلاف‌برانگیز شد که بازی لغو شد.»

در مقابل، برخی نمایندگان مجلس از جمله احمد راستینه، رییس کمیته ورزش و جوانان مجلس شورای اسلامی، خواستار دریافت غرامت از فدراسیون فوتبال کانادا به دلیل لغو این بازی شدند.

با این حال صفی‌الله فغانپور، مسئول کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال، اعلام کرد که در قرارداد خسارتی برای لغو بازی پیش‌بینی نشده است.

او البته گفت: «از آنجا که قرار بود کانادا برای این بازی ۴۰۰ هزار دلار به ایران بدهد، پس باید حداقل ۴۰۰ هزار دلار به عنوان غرامت پرداخت کند. همچنین مبلغ ۲۰۰ هزار دلار برای سفر به کانادا در نظر گرفته شده بود که در مجموع می‌شود ۶۰۰ هزار دلار.»

این سخنان در حالی بیان شده که حمید استیلی، مدیر تیم ملی فوتبال ایران، گفته بود اگر ایران بازی را لغو کند باید جریمه هنگفتی پرداخت کند و به هر نحو ممکن باید این دیدار برگزار شود.

این سخنان استیلی در واکنش به برخی درخواست‌ها از جمله نوشته‌های برخی از روزنامه‌های اصول‌گرا برای لغو این بازی از طرف ایران بیان شده بود.

فدراسیون فوتبال کانادا روز پنج‌شنبه پنجم خرداد از تصمیم خود برای لغو بازی تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران با تیم ملی این کشور خبر داد.

این بازی قرار بود روز پانزدهم خرداد در شهر ونکوور کانادا و در چارچوب آماده‌سازی دو تیم برای شرکت در جام‌جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر برگزار شود.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی که با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران ساقط شد، خواستار لغو این دیدار شده بود.

رالف گودیل، کمیسر عالی کانادا در بریتانیا و مشاور ویژه پرواز پی‌اس ۷۵۲ هم اقدام فدراسیون فوتبال کانادا در دعوت از تیم ملی فوتبال ایران را «منزجر کننده» خوانده و گفته بود که این اقدام «صلاحیت و ارزش‌های» این سازمان را زیر سوال می‌برد.

تعدادی از نمایندگان محافظه‌کار کانادا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده بودند برگزاری این مسابقه «تنها به مشروعیت بخشیدن به رژیم ایران کمک می‌کند.»

پس از شکل گرفتن موج اعتراض به این بازی دوستانه، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفته بود دعوت تیم ملی فوتبال ایران ایده خوبی نبوده اما آژانس خدمات مرزی کانادا درباره ارائه ویزا به این تیم تصمیم‌گیری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید