به گزارش CNN فارسی ، اعتراض هزاران نفر در سان سالوادور، پایتخت السالوادور واقع در آمریکای مرکزی متوجه این سیاست دولت بود که رمزارز بیت‌کوین را در کنار دلار به عنوان واحد پولی کشور به رسمیت شناخته است. بر روی پلاکاردهای معترضان نوشته شده بود: “نه به دیکتاتوری” و “بیت‌کوین کلاهبرداری است”.

“دولت خودکامه است”

ریکاردو ناوارو، فعال محیط زیست به خبرگزاری فرانسه گفت: «مردم از این دولت خودکامه خسته شده‌اند؛ این دولت غیردموکراتیک است.» او می‌افزاید، رسمیت دادن به رمزارز بیت‌کوین به عنوان واحد پولی کشور، یکی از “بدترین ایده‌های” رئیس‌جمهور بوکله بوده که به اقتصاد کشور آسیب می‌رساند.

السالوادور در ۷ سپتامبر سال جاری اولین کشوری بود که رمزارز را در کنار دلار آمریکا به عنوان ابزار پرداخت به طور رسمی پذیرفت و حدود ۲۰۰ خودپرداز را در سراسر کشور مستقر کرد.

پیش از این در دو نظرسنجی متفاوت بیش از دو سوم جمعیت ۶،۵ میلیونی این کشور خواستار آن شده بودند که تنها دلار آمریکا به عنوان واحد پولی حفظ شود. کارشناسان اقتصادی و نهادهای بین‌المللی مانند بانک جهانی و یا صندوق بین‌المللی پول نیز در مورد این سیاست دولت ابراز تردید کرده بودند.

حضور گروه‌های فمینیستی و فعالان حقوق بشر در اعتراضات

در تظاهرات‌های اعتراضی که روز یکشنبه ۱۷ سپتامبر برگزار شد، از جمله گروه‌های فمینیستی، فعالان حقوق بشر و نمایندگان جناح‌های اپوزیسیون نیز شرکت داشتند.

مداردو گونزالس از “جبهه رهایی‌بخش ملی فارابوندو مارتی” رئیس‌جمهور بوکله را متهم می‌کند که استقلال قوه قضائیه را مورد تهاجم قرار داده است. این سیاستمدار اپوزیسیون گفت: «این کار تنها از یک دولت دیکتاتوری می‌تواند سر بزند؛ و ما چنین چیزی را در السالوادور نمی‌خواهیم.»

دیدگاهتان را بنویسید