در شرایطی که مذاکرات کمیسیون مشترک برجام دستخوش وقفه‌ای چهار ماهه شده است و چند روز پس از انتشار خبر آزمایش موفقیت آمیز یک بمب دو و نیم تنی از سوی ارتش آمریکا که می‌تواند برای منهدم کردن اهداف واقع در زیر زمین به کار گرفته شود، روزنامه “تایمز آف اسرائیل” گزارشی درباره بودجه نظامی اختصاصی این کشور منتشر کرده است.

گزارش این روزنامه بر اساس اطلاعاتی است که از سوی کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل روز دوشنبه، ۱۸ اکتبر پخش شده بود.

بر اساس این گزارش، اسرائیل پنج میلیارد شکل (واحد پول اسرائیل، معادل یک و نیم میلیارد دلار) برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای ایران، از جمله تاسیسات زیرزمینی پیش‌بینی کرده است.

این بودجه پنج میلیارد شکلی در برگیرنده سه میلیارد شکل از بودجه جاری و دو میلیارد شکل از بودجه آینده دولت این کشور خواهد بود. گفته می‌شود که این بودجه نظامی طبق قرار باید در ماه نوامبر از سوی دولت نفتالی بنت، تایید و تصویب شود.

برنامه تسلیحاتی اختصاصی اسرائیل

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل در گزارش خود نوشته است که این بودجه برای تهیه هواپیماهای مختلف، پهپادهای مخصوص گردآوری اطلاعات و جنگ‌افزارهای مورد نیاز برای انجام چنین حمله‌‌هایی پیش‌بینی شده است.

هدف، تجهیز ارتش اسرائیل به جنگ‌افزارهایی است که قادر به انهدام تاسیسات زیرزمینی هسته‌ای باشند. به عنوان نمونه، ارتش آمریکا چند روز پیش از آزمایش بمب دو و نیم تنی “GBU-72” خبر داد که برای حمله به چنین تاسیساتی تولید شده است.

حمل چنین بمبی تنها با بمب‌افکن‌های سنگین ممکن است. اسرائیل به علت نداشتن چنین بمب‌افکنی قادر به استفاده از چنین بمبی نیست.

در سال ۲۰۰۹، به گونه مخفیانه، آمریکا بمب کوچک‌تری با نام “GBU-28” به اسرائیل فروخته بود. احتمال می‌رود که چنین بمبی برای حمله به تاسیسات هسته‌ای فردو مناسب نباشد. باید یادآور شد که این تاسیسات در عمق نسبتا زیاد در زیر کوه احداث شده است.

آمریکا بمب “GBU-72” را با استفاده از تجربه اسرائیل در حمله به شبکه تونلی زیرزمینی حماس در غزه در جریان جنگ ماه مه، تولید کرده است.

 متناسب با سرعت پیشرفت فعالیت‌های هسته‌ای

روزنامه “تایمز آف اسرائیل” در ادامه گزارش خود به نقل از آویو کوخاوی، رئيس ستاد کل ارتش اسرائیل گفته است که این کشور اقدام به افزایش امکانات و تمهیدات لازم برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران کرده است.

به گفته کوخاوی، کشورش متناسب با سرعت پیشرفت فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی خود را برای انجام این حمله احتمالی آماده می‌کند.

در همین رابطه، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در سخنرانی اخیر خود در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرده بود که کلمات نمی‌توانند مانع از چرخش سانتریفیوژهای ایران گردند. او گفته بود: «ما به ایران اجازه تسلیح به جنگ‌افزارهای هسته‌ای را نخواهیم داد.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار هفته گذشته خود با یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل گفته بود که گرچه آمریکا همچنان در راستای کسب راه‌حل دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مناقشه هسته‌ای تلاش می‌کند، اما برای در پیش گرفتن هر گزینه دیگری نیز آمادگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید