به گزارش CNN فارسی به گفته وزارت بهداشت ایران، مجموع واکسن‌های کرونای تزریق شده در این کشور از ۹۰ میلیون دز گذشته است.

طبق آمار این وزارتخانه، تاکنون ۵۳ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۴۵۶ نفر دز اول، ۳۶ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۵۳۴ نفر دز دوم و ۱۰۲ هزار و ۸۶۶ نفر، دز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

دستور رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوعیت واردات واکسن‌های انگلیسی و آمریکایی، روند پرفراز و نشیب تولید واکسن‌های ایرانی، تاخیر در واردات واکسن، بی‌اعتمادی به واکسن‌های ساخت روسیه و چین از مهم‌ترین جنجال‌های واکسنی ماه‌های گذشته بوده‌اند.

با وجود کندی وارادات و تزریق واکسن تا اواسط تابستان امسال، این روند در ماه‌های اخیر سرعت گرفته است.

طبق آمارهای رسمی تاکنون نزدیک به ۱۲۷ هزار نفر در ایران جان خود را بر اثر ابتلای به بیماری کووید-۱۹ از دست داده اند. بسیاری از نهادها و مقام‌های ایرانی می‌گویند شمار قربانیان این بیماری، چندین برابر بیشتر از آمار رسمی است.

با سردتر شدن هوا و در حالیکه تجمع‌های انسانی از فضای باز به محیط‌های سربسته منتقل می‌شود، نگرانی در سراسر جهان از بروز یک موج جدید دوچندان شده است.

در اروپا، جایی که اکثریت گسترده‌ای از ساکنان دو دز واکسن را تزریق کرده‌اند، به دلیل کاهش محدودیت‌های دولتی، بسیاری از شهروندان کم‌تر در قید و بند رعایت دستورهای بهداشتی و فاصله اجتماعی هستند. در روزهای اخیر مقام‌های دولتی در فرانسه، آلمان و هلند نسبت به بازگشت دوباره محدودیت‌های شدید هشدار داده‌اند.

همزمان در چین، کشور پیدایش ویروس کرونا، برخلاف اروپا و آمریکا، سیاست به صفر رساندن موارد ابتلا همچنان پیگیری می‌شود و در صورت شناسایی یک مورد بیماری، مقام‌های دولتی محدودیت‌های شدید منطقه‌ای را به اجرا می‌گذارند.

براساس آمارهای رسمی، تاکنون در جهان دست‌کم ۵ میلیون و ۳۴ هزار نفر در پی ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند. بسیاری از شهروندان و سازمان‌های غیردولتی شمار واقعی قربانیان این بیماری را چند برابر این رقم می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید