به گزارش CNN فارسی، به نظر می‌رسد عواقب تصمیمات پوتین، هر لحظه برای مردم روسیه نمایان‌تر می‌شود. در همین راستا در هفته جاری شاهد خروج شرکت‌های بزرگ جهانی از روسیه بودیم. با تایید شدن تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه تا اینجای کار شرکت‌های اپل، گوگل، مایکروسافت، فیس بوک، اینتل، AMD و خودروسازان بزرگ از فولکس واگن گرفته تا تویوتا، بنز، هیوندای، کیا، میتسوبیشی و….. به کار خود در روسیه پایان دادند. علاوه بر این موارد سرویس‌های یوتیوب، فیسبوک، گوگل پی، اپل پی، و اسپاتیفای هم از روسیه خارج شده‌اند.

همچنین ۵ بانک بزرگ کشور روسیه هم از لیست سوئیفت خط خوردند و مبادلات جهانی شهروندان روسی با سایر دنیا در لبه تیغ قرار دارد. به علاوه به نظر می‌رسد برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال هم قصد دارند تا به تحریم‌های جهانی علیه روسیه بپیوندند. در ادامه همین روند، سرویس‌های پی پال، ویزا کارت و مستر کارت به تازگی، پایان کار خود در روسیه را اعلام کرده‌اند. در نظر داشته باشید که این سرویس‌ها ارائه دهنده خدمات پرداخت بین المللی و آنلاین هستند که می‌توانید با شارژ کردن آن‌ها، به مبادلات مالی خود در سطح جهانی اقدام کنید. البته مستر کارت و ویزا کارت شباهت بیشتری به کارت‌های اعتباری دارند و می‌توان گفت که طرز کار آن‌ها با پی پال متفاوت است.

پی پال، ویزا کارت و مستر کارت در لیست تحریم‌های جدید علیه پوتین

خدمات پی بال از سال ۲۰۲۰ در روسیه به نوعی متوقف شده بود و کاربران روسی برای مبادلات مالی خود در داخل کشور، نمی‌توانستند از این سرویس استفاده کنند. برای مثال روس‌ها نمی‌توانستند از طریق پی پال، از سایت‌های روسی عملیات خرید خود را بدهند. هرچند که خریدهای خارج از کشور برای آن‌ها فعال باقی مانده بود اما به نظر می‌رسد که دیگر این گونه نباشد.

مدیرعامل پی پال در این راستا می‌گوید:

ایجاد حساب کاربری جدید برای مردم روسیه از تاریخ ۶ فوریه (۱۵ اسفند) به بعد، تا اطلاع ثانوی دیگر ممکن نخواهد بود.

سرویس‌های ارائه دهنده‌ی کارت‌های اعتباری بین المللی‌ِ مستر کارت و ویزا کارت هم تمام فعالیت‌های خود که به مردم روسیه مرتبط می‌شود را از رده خارج کرده است. به گفته منابع معتبر، کارت‌های اعتباری این دو سرویس دیگر در بانک‌های روسیه پذیرفته نخواهند شد و همچنین کارت‌هایی که از خارج از روسیه هم صادر شده‌اند، دیگر در خودپردازها یا دستگاه‌های پوز روسی کار نخواهند کرد. به طور خلاصه مردم روسیه از نظر مبادلات مالی در سطح جهانی، هر لحظه ایزوله‌تر می‌شوند و این روند ادامه خواهد داشت.

هرچند که این اقدامات کوچک‌ترین تاثیری در تهاجم نظامی روسیه نداشته است و به نظر می‌رسد که فشارهای مالی علیه مسکو و مردم این کشور تا پایان جنگ با اوکراین، ادامه پیدا خواهند کرد. / پوتین

دیدگاهتان را بنویسید