به گزارش CNN فارسی، آنتونی بلینکن روز یکشنبه ۱۵ اسفند (۶ مارس) در گفت‌وگویی با شبکه ”سی‌بی‌اس” آمریکا تصریح کرد که تحریم‌های کنونی و پیش‌رو علیه روسیه به خاطر تهاجم به اوکراین، هیچ ارتباطی با توافق هسته‌ای احتمالی با جمهوری اسلامی ندارد.

یک روز پیشتر، وزیر خارجه روسیه خواستار ”تضمین کتبی” از سوی آمریکا شده بود تا تحریم‌ها علیه روسیه بر سر اوکراین، به هیچ‌وجه بر روابط مسکو با تهران در چهارچوب توافق موسوم به برجام اثر منفی نگذارد.

سرگئی لاوروف گفته بود: «ما خواستار تضمینی کتبی شده‌ایم که روند فعلی آغاز شده توسط آمریکا به هیچ‌وجه به حق ما برای تجارت، همکاری اقتصادی و سرمایه‌گذاری و همکاری نظامی-فنی آزاد و کامل ما [با ایران] آسیبی نزند».

حال، وزیر امور خارجه آمریکا این درخواست همتای روسی‌اش را ”بی‌ربط” خوانده و صراحتا گفته است که مسئله تحریم‌ها علیه روسیه و برجام موضوع‌های ”جداگانه‌ای” هستند و ”هیچ ارتباطی میان آنها وجود ندارد”.

بلینکن در عین حال افزود: «این نه تنها به نفع آمریکا، بلکه به نفع روسیه هم است که ایران نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد و یا از ظرفیت تولید سلاح در زمان بسیار بسیار کوتاه برخوردار شود».

این تنها روسیه نیست که خواستار نوعی ”تضمین” از سوی ایالات متحده شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی نیز خواستار ”تضمین” آمریکا برای عدم خروج مجدد از برجام در آینده هستند و می‌گویند که آمریکا باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند. آمریکا این درخواست‌ها را رد کرده است.

دیدار باقری و مورا در وین

منابع خبری روز یکشنبه (۱۵ اسفند) از دیدار دوجانبه علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها در وین خبر دادند.

خبرگزاری ایسنا می‌نویسد که این دیدار، در ادامه دور هشتم مذاکرات وین برگزار شده است.

در همین روز، یک مقام مسئول در ایران گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یکی از مکان‌های مشکوک در ایران را از فهرست موضوع‌های پادمانی خارج کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که در گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی ”یکی از مکان‌های ادعایی در لیست موضوعات باقی مانده پادمانی، از دستور کار آژانس خارج شده است”.

محمدرضا غائبی گفته که گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ارائه به نشست فصلی شورای حکام، فردا (دوشنبه) منتشر خواهد شد.

به گفته او، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که ”در حال حاضر به این جمع‌بندی رسیده است که در مورد یکی از مکان‌های ادعایی، دیگر سوالی ندارد”.

گفتنی است که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه در جریان سفر کوتاه خود به ایران تاکید کرده بود که ایران و غرب، بدون حل مسائل میان این آژانس و ایران، به توافق هسته‌ای دست پیدا نخواهند کرد.

رافائل گروسی تاکید کرد: «در صورتی که ایران و آژانس درباره مسائل پادمانی تفاهم نداشته باشند تصور اینکه یک توافق جامع مثل برجام محقق شود وجود ندارد».

در پایان این سفر و طبق توافق ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران متعهد شده تا درباره ذرات اورانیوم یافت شده در سه مکان هسته‌ای توضیح دهد.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مدت‌ها پیش همواره گفته که ایران پاسخ‌های رضایت‌بخشی به پرسش‌های این آژانس درباره وجود ذرات اورانیوم در سه محل که به آژانس گزارش نشده، نداده است.

دیدگاهتان را بنویسید