به گزارش CNN فارسی، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز شنبه از آمریکا خواسته بود تضمین کتبی بدهد که تحریم‌های واشنگتن علیه مسکو به دلیل حمله به اوکراین، مانع روابط تجاری و همکاری‌های نظامی روسیه با ایران نشود.

آقای بلینکن امروز در واکنش به این خواسته آقای لاوروف گفت که تحریم‌ها علیه روسیه “هیچ ارتباطی با توافق هسته‌ای ایران و چشم‌انداز بازگشت به این توافق ندارد.”

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه ‌سی‌بی‌اس این دو موضوع را “کاملا جدا و بدون هیچ ارتباطی با یکدیگر” توصیف کرد و درخواست مسکو را “بی‌ربط” خواند.

سرگئی لاوروف گفته بود تحریم‌های شدید غرب علیه روسیه به مانعی برای رسیدن به توافق در مذاکرات احیای برجام تبدیل شده و هشدار داده بود که منافع ملی روسیه باید در این مذاکرات مورد توجه قرار بگیرد.

ساعاتی بعد از این اظهارات ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد که تحریم‌های جدید علیه روسیه ارتباطی با برجام ندارد.

گفت‌وگوهای غیر مستقیم ایران و آمریکا در هشتمین دور از مذاکرات احیای برجام با هدف رفع تحریم‌های ایران و بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای در وین در حال برگزاری است.

مقامات و دیپلمات‌های کشورهای حاضر در وین در روزهای گذشته از نزدیک بودن به توافق خبر داده‌اند هر چند که گفته‌اند چند اختلاف اساسی همچنان باقی است.

آنتونی بلینکن هم امروز گفت که مذاکرات احیای برجام در هفته‌های گذشته “پیشرفت واقعی” داشته و به نتیجه “نزدیک” شده است، هر چند تایید کرد که چند مورد بسیار جدی همچنان باقی است.

او گفت اگر این موارد حل نشود آمریکا به توافق باز نخواهد گشت.

مقامات ایران و آمریکا یکدیگر را به تعلل در پاسخگویی به پیشنهادات هم در وین متهم می‌کنند. مقام‌های غربی می‌گویند ایران باید فورا درباره پیش‌نویسی که برای توافق تهیه شده، تصمیم بگیرد.

ایران می‌گوید به دنبال رسیدن به همه خواسته‌هایش است و هیچ ضرب‌الاجلی را نمی‌پذیرد.

درخواست سرگئی لاوروف ساعاتی بعد از اعلام توافق ایران و آژانس بین‌المللی بر سر روند حل و فصل پرونده‌های باز ایران در آژانس مطرح شد.

بسته شدن پرونده‌های ایران در آژانس از جمله شروط ایران برای رسیدن به توافق در وین بود هر چند که رافائل گروسی، دبیر کل آژانس گفته بود که این پرونده‌ها سیاسی نیست و ربطی به توافق احیای برجام ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید