به گزارش CNN فارسی، اعضای خانواده چهار شهروند آلمان، اتریش، فرانسه و سوئد، که سه نفرشان ایرانی‌تبارند، در نامه سرگشاده‌ای خطاب به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این اتحادیه را متهم کردند که به وضعیت این زندانی ها بی‌توجهی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این نامه روز سه‌شنبه، ششم سپتامبر (۱۵ شهریور) منتشر شد و امضاءکنندگان در آن خشم خود از نادیده گرفتن وضعیت بستگانشان توسط اتحادیه اروپا را ابراز کرده‌اند.

در نامه تاکید شده که این افراد به طور غیرقانونی در ایران بازداشت شده‌اند و به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا این جنایت‌ها را نادیده می‌گیرد.

اعضای خانواده زندانیان می‌گویند این زندانیان از خود سوال می‌کنند که آیا مقام‌های اتحادیه اروپا آنها را فراموش کرده‌اند و تا کی باید این وضع مصیب‌بار را تحمل کنند.

این نامه را خواهر بنجامین بری‌یر فرانسوی، دختر جمشید شارمهد، شهروند ایرانی آلمانی و همسران کامران قادری،زندانی ایرانی اتریشی و احمدرضا جلالی شهروند ایرانی سوئدی امضاء کرده‌اند.

این چهار نفر مانند اغلب دیگر زندانیان خارجی و دو تابعیتی در جمهوری اسلامی با اتهام‌های امنیتی بازداشت شده‌اند که معمولا احکام سنگینی در پی دارد. جلالی به اعدام محکوم شده است.

شکنجه و دادگاه‌های ناعادلانه

بستگان این چهار زندانی خطاب به بورل نوشته‌اند آنها شکنجه شده‌اند، در محاکمه‌هایی به غایت ناعادلانه به اتهام‌های ساختگی، و بدون دسترسی به وکیل یا مراقبت‌های پزشکی مناسب محکوم شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید این نامه در روزهایی منتشر می‌شود که امید به احیای توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که می‌تواند راه مبادله زندانیان با ایران را هموار کند کاهش یافته است.

جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده ارشد مذاکرات احیای برجام روز گذشته اعلام کرد با توجه به شرط‌های جدیدی که ایران برای توافق اعلام کرده کمتر از قبل به احیای سریع توافق هسته‌ای امیدوار است.

مطابق شواهد گره اصلی احیای برجام به چند درخواست فرابرجامی جمهوری اسلامی از ایالات متحده مربوط می‌شود که آمریکا حاضر به برآورده کردن آنها نیست.

دیدگاهتان را بنویسید