به گزارش CNN فارسی ، آنتونی فائوچی، ویروس‌شناس ارشد آمریکا با اعلام شناسایی اولین مورد مبتلا به سویه جدید کرونا یا اومیکرون در این کشور گفت، مشخص بود که بالاخره پای این سویه به ایالات متحده نیز خواهد رسید.

به گفته او، این فرد که ۲۲ نوامبر از آفریقای جنوبی به سانفرانسیسکو بازگشته، در روز دوشنبه ۲۹ نوامبر (۸ آذر) تست‌‌ کرونایش مثبت بوده است.

فرد مبتلا که جنسیت‌اش فاش نشده ۴۹ سال دارد و در حال حاضر در قرنطینه خانگی به‌سر می‌برد. تمامی کسانی که با او در تماس نزدیک بوده‌اند تست‌شان منفی بوده و خود این فرد که واکسینه شده علائمی خفیف دارد و حال عمومی‌اش رو به بهبودی است.

نگرانی دولت آمریکا

با این که فائوچی ابتلا به این سویه در آمریکا را “فقط مسئله زمان” نامیده اما دولت ایالات متحده نگران پیامدهای آتی است. چرا که شمار ابتلا به کرونا در این کشور رو به افزایش گذاشته و زمستان نیز پیش روست.

جو بایدن، رئيس‌جمهوری ایالات متحده باز هم با تکرار سخنان پیشین خود گفت: «سویه اومیکرون اگر چه نباید باعث وحشت شود، اما نگرانی‌آور است. ما با آن با دانش و سرعت مبارزه خواهیم کرد، نه با هرج‌ومرج و سردرگمی.»

و مشکل این‌جاست که علم هنوز ارزیابی دقیقی از خطرات این سویه نوپدید ندارد. به گفته فائوچی، هنوز مشخص نیست که سرایت‌پذیری اومیکرون تا چه حد است و اثربخشی واکسن‌ها در مقابل آن چگونه خواهد بود.

اقداماتی برای زمستان

جو بایدن مصمم است که از بروز موج پنجم کرونا در آمریکا جلوگیری کند. او می‌خواهد برای زمستان یک استراتژی جدید ضد کرونا ارائه دهد: «نه با تعطیلی یا قرنطینه جدید. بلکه با واکسیناسیون، دوز سوم، تست و راهکارهای دیگر.»

به عنوان مثال قرار است که مقررات سفر سخت‌گیرانه‌تر شود. مسافران سفرهای هوایی نه تنها باید واکسینه شده باشند بلکه هنگام ورود به هواپیما باید آزمایش منفی خود را نیز ارائه دهند، تستی که حداکثر مربوط به یک روز پیش باشد، نه مربوط به سه روز پیش مانند زمان حال.

مسافران باید چند روز بعد از ورود به کشور مجددا آزمایش کرونا بدهند. همچنین ممکن است همه مسافرانی که وارد کشور می‌شوند چند روز قرنطینه اجباری شوند.

فائوچی: پاندمی یک روز به آخر می‌رسد

آنتونی فائوچی بدون ابراز نظر درباره طرح‌های جدید دولت در مقابله با کرونا می‌گوید، در نهایت فقط واکسیناسیون و دوزهای بوستر (دوز سوم واکسن) یا تقویت‌کننده به مبارزه جهانی علیه این ویروس کمک خواهد کرد.

چرا که به گفته او، هر چه سپر دفاعی جهانی واکسیناسیون قوی‌تر باشد، احتمال جهش ویروس کم‌تر خواهد شد.

او به همه آمریکایی‌هایی که از دو سال مبارزه بی‌وقفه با کرونا به ستوه آمده‌اند گفت: «بدون هیچ تردیدی من به شما تضمین می‌دهم که پاندمی یک روز به آخر می‌رسد.»

دیدگاهتان را بنویسید