به گزارش CNN فارسی ، نشست سران گروه ۲۰ روزهای ۳۰ و ۳۱ اکتبر در پایتخت ایتالیا برگزار شد. پرایس در یک نشست خبری گفت: رئیس جمهور بایدن مجدداً بر شراکت ما و اهمیت ترکیه به عنوان شریک ناتو تاکید کرد. در عین حال، رئیس جمهور در این دیدار نگرانی ما را از این واقعیت که سامانه های روسی اس-۴۰۰ در ترکیه وجود دارند را به رهبر ترکیه ابراز کرد. جلسه توجیهی منظم او

طوری که این دیپلمات عالی رتبه خاطرنشان کرد، ایالات متحده نگرانی خود را “بسیار واضح” به ترکیه ابلاغ کرد.

پرایس افزود: «ما همچنین به وضوح پیامدهای حضور اس-۴۰۰ های روسی از جمله در زمینه مشارکت ترکیه در برنامه F-35 (حریداری این جنگنده های آمریکایی) را مطرح کردیم”.

روسیه و ترکیه در سال ۲۰۱۷ قراردادی را برای تحویل مجموعه هنگی سامانه های موشکی ضدهوایی اس-۴۰۰ به آنکارا امضا کردند که تحویل آن به طرف ترکیه در تابستان-پاییز سال ۲۰۱۹ انجام شد.

طبق اعلام کاخ سفید، در این دیدار، بایدن از تمایل برای حفظ روابط سازنده، توسعه حوزه های همکاری و مدیریت مؤثر اختلافات طرفین سخن گفته و از مشارکت ترکیه در عملیات ناتو در افغانستان قدردانی کرده است حال آنکه روند سیاسی سوریه، انتخابات لیبی، وضعیت مدیترانه شرقی و تلاش های دیپلماتیک در قفقاز جنوبی از دیگر مسائل مورد بحث میان طرفین بوده است.

آنطور که کاخ سفید می گوید، بایدن بر شراکت دفاعی و اهمیت ترکیه به عنوان همپیمان ناتو تاکید کرده و در عین حال، بابت برخورداری آنکارا از اس ۴۰۰ روسی هم ابراز نگرانی کرده است.

ترکیه در سال ۲۰۱۹، نخستین دور از محموله های سامانه پدافندی اس -۴۰۰ را از روسیه تحویل گرفت حال آنکه آمریکا می گوید این اقدام، دیوار دفاعی ناتو را در مقابل مسکو تضعیف می کند.

آمریکا به همین بهانه ترکیه را از پروژه تولید اف ۳۵ کنار گذاشت حال آنکه کنگره هم بارها آنکارا را به تحریم تهدید کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید